Младежкият съвет към Лумос организира третата среща от Националната кампания на младите самозастъпници "Поход на мечтите 2", която ще се проведе в град Казанлък на 11 юни, вторник, от 13:00 до 15:00 часа в конферентната зала в Музея на розата.
Походът на мечтите ще премине през четири града - Варна, Добрич, Казанлък и София. Ще се организират дискусионни срещи, като водещи ще бъдат младите хора, подкрепени от Лумос и със специалното партньорство на институцията на Омбудсмана. До този момент срещи в рамките на Националната кампания бяха проведени във Варна и Добрич.
Преди седем години Лумос започна работа по темата за младежко и детско участие на деца се интелектуални затруднения. В процеса на работа се оформи група активни млади хора, които се превърнаха в самозастъпници за правата на всички млади хора по света за независим и достоен живот, професионална реализация, социално включване и участие. През 2018 година те създадоха Младежкия съвет на Лумос.
Целта на Националната кампания, която те организират, е да се изработи Манифест, който да бъде подкрепен от участниците в дискусиите и разпространен сред всички заинтересовани страни на национално ниво. По време на срещите организаторите искат да обсъдят какво се е променило за тези седем години за децата и младежите с интелектуални затруднения по отношение на спазване на техните права. Да чуят гласовете на младите хора, на семействата и на младежите в грижа на местно и национално ниво.
Основната тема, която ще се дискутира е бъдещето на всеки млад човек с увреждане, навършил 18 години. Какви възможности и бариери се изправят пред него? Как държавата защитава и подкрепя младите хора, израснали в институции и тези с увреждания? Какви са възможностите за професионална реализация и обучение през целия живот?
„Очаквам да ни чуят повече хора, да разберат, че и ние имаме право да работим и можем да работим. Всички имаме права и не трябва да има бариера пред нас. Ние можем.“, подчертава Михаела Иванова, която е самозастъпник от град Казанлък.
Участници ще бъдат млади хора с интелектуални затруднения от семейства и в грижа, родители на деца с увреждания, местна власт, професионалисти, местна общност, НПО, доставчици на услуги, бизнес представители.
Младите хора изготвиха и Етичен код на Похода, който включва „дух на равнопоставеност, зачитане на правата на всички хора, толерантност към различното мнение, конструктивен и позитивен тон, лесен за разбиране от всички език, на който да говорим по време на дискусиите и други“.