Късна, къса и лоша откъм рандеман и качество на розовия цвят кампания, очакват розопроизводителите от Казанлъшки регион. Тази година розоберът започва с около десетина дни по-късно от предходни години, каза за Радио Стара Загора доц. Ганка Баева, директор на Института по розата и етеричномаслените култури в Казанлък.
„Студената пролет, дъждовете и рязкото повишаване и след това понижаване на температурите са предпоставки розовият цвят да не може да разцъфти качествено, което се отразява и на рандемана и качеството на розовото масло“, коментира доц. Баева и допълни, че в момента наболелият въпрос е за намирането на розоберачи.
Що се отнася до пазарите и повечето насаждения през последните години, факт е, че все още има около 300 кг. непродадено розово масло, каза доц. Баева.
"В Турция, Иран и в други страни също има доста производство на розово масло, което конкурира нашето, въпреки че нашето е по-качествено от тези в другите страни, но има конкуренция. Според мен може би трябва розовият цвят да се изкупува само с документ за произход на суровината, с доказателство за собственост или наем за площите, върху които се гледат розите, за да може да има някакъв контрол и да не се увеличават площите без да се знае кой, къде, какво прави.", допълни доцент Баева.
По последни данни около 45 хиляди декара са градините у нас с маслодайна роза. Почти половината от тях са в Казанлъшко.
БНР - Стара Загора