„Все още не мога да разбера защо няколко души се разплакаха, докато гледаха мои фотографии на красива българска природа. Може би, защото снимките са отражение на заобикалящия ни свят, какъвто е – красив и противоречив. Всички ние живеем в раздвоена душа в един раздвоен свят…“, казва Александър Иванов в уводните думи към албума на изложбата си „Отражения“.
Изложбата е среща със средствата на художествената фотография между девствената природна естетика от една страна и визията на съвременния индустриалния пейзаж – от друга. Срещата е показателна.
В експозицията, на рудници и промишлени кариери край Елаците, Каолиново, „Марица Изток – 2“ и сливенското Бинкос, контрастират - есента на Рилската гора, зимата на прохода Шипка, Черноморските залези, върховете на Пирин. Химкомбинатът на Димитровград, пожарите край Копринка през 2007-а, запуснатият паметник на Бузлуджа, стоят редом до стенописите от Ивановските скални манастири, Шипческият манастир, Тракийската гробница край Казанлък…
Срещата на фотографиите от „Отражения“ е и среща вътре в самите нас. Тя е публична среща, но и лична, човешка. По израза на самия автор: “Едната ни половина е потопена в хаоса на ежедневието, тя в повечето случаи е неуверена и объркана от неспособността ни да се впишем адекватно в обществото и да следваме бързопроменящия се свят. Другата все още живее с идеализма и първите миризми от детството, където светът е прекрасен, а щастието – вечно и първично наше състояние“…
Виждането на фотографиите от „Отражения“, според Александър Иванов е повод за осъзнаване в ситуация на вътрешен конфликт на хармонията на природния свят, в който живеем. Идеята на изложбата си авторът формулира като провокация първо към чувствата, после – към мисълта и ако това доведе до някакво, макар и минимално действие, това, според него, вече би било началото… Затова изложбата „Отражения“ на Александър Иванов е вик, с надеждата той да бъде от някого чут: „Човече, поспри се за миг, погледни в душата си и направи така, че светът около теб да стане такъв, какъвто мечтаеш да бъде. Това зависи от теб.“
Изложбата има вече своята лична над десетгодишна история. Премиерата е в Казанлък през есента на 2008-а година. Следва представяне в софийската зала „Средец“ към Министерството на културата, което поема разпространението на „Отражения“ в своите културни центрове по света. Така освен в залите на София, Варна, Стара Загора и Пловдив, изложбата е показана още в Хамбург, Бейрут, Прага, Бърно, Братислава, Париж…
“Това едва ли е моята най-хубава изложба, но тя със сигурност, е най-успешната“, лаконичен е Александър Иванов по повод своите „Отражения“.
Изложбата се открива на 15-и май от 18.00 часа в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък и ще продължи до 29-и май тази година.
Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства