Литературно-художествен музей „Чудомир“ кани всички казанлъчани на своята 40-та годишнина.
Къщата на емблематичния писател и художник - Димитър Чорбаджийски, известен още като Чудомир, е обявена за музей година след неговата смърт – през 1968 г.. Тя е единственият литературно-художествен музей в България и е включена в Стоте национални туристически обекта. Културната ценност в Казанлък – музей „Чудомир“, е открит в сегашния си вид през 1979 г.
По случай 40-та годишнина, от музей „Чудомир“ са подготвили интересни поредици вечерни събития за казанлъчани. Тържествата ще започнат на 17 април (сряда) и ще продължат до 22 април (понеделник).
В празничната програма има за малки и големи.
В първата вечер от празника ще се проведе среща-разговор със сладкодумната Гълъбина и посетителите ще завъртят баница с нея. Нейни гости ще бъдат хора, познаващи семейство Чорбаджийски и ще говорят на тема „Разкажи ми спомен за Чудомир и Мара Чорбаджийска“.
Концерт „Песни с нежни имена”, ще бъде изнесен на 18 април, като ученици от класа по поп и джаз пеене в НУМСИ "Христина Морфова" ще представят някои от най-популярните български и чуждестранни заглавия на песни с имена на жени, с ръководител Надя Тончева.
Неуморният Юлий Йорданов - литературен критик, изследовател и член на Съюза на българските писатели - с упоритостта на маратонец пристига в Казанлък на 19 април, за да ни разкаже за блестящата поетеса и красива жена с нерадостна съдба - Люба Ганчева, известна на обществеността с псевдонима Яна Язова.
Самият той е нарекъл националната си обиколка маратон. Целта му е да извърви пътищата на Яна Язова, от родното място - гр. Лом и да мине през всички градове и места, в които тя някога е имала рецитали.
„Поетеса от световна величина, а няма и следа, че е живяла. И гробът ѝ не се знае къде е...” Ето тази несправедливост иска да поправи Юлий Йорданов, посвещавайки делото си в името на Яна Язова
„Талант и труд“ е последното културно събитие от 40-та годишнината на музей „Чудомир“. На 22 април ще бъде представен сборникът с творби по литература и изобразително изкуство, съставен от казанлъшкия педагог Синела Милева. В него са поместени творчески произведения, с които деца от Долината на розите и тракийските царе спечелиха призови места на престижни Национални конкурси.
„Заповядайте да празнуваме заедно“ – апелират от ЛХМ „Чудомир“.