Инж. Тошо Петров, директор на ТП ДГС "Казанлък", официално положи началото на "Седмицата на гората" в град Шипка. "Празника на лесовъдската колегия е на всички, които обичат и се грижат за гората", сподели той. Празникът датира от далечната 1925 г. и е регламентиран със Закона за горите. Инж. Петров пожела на всички здраве, успехи и ползотворна работа в делник и празник. Също така подчерта, че да си лесовъд е не само професия, а житейски избор.
В съвместната акция по залесяване се включиха служителите от ТП ДГС - "Казанлък" и екипа на Кметство Шипка. Бяха посадени красиви декоративни храсти - дива лоза, хибискус, рустифина и др., които допълнително ще създават колорит и красота на обновения площад. Дивата лоза бе засята зад арките с цел да обогати със зеленина сърцето на китното ни подбалканско градче.
Кметът на града от своя страна благодари за поредния приятелски жест от страна на горското стопанство и заяви, че е щастлива не само от факта, че Шипка става все по-красива и привлекателна, а и че младото поколение все по-активно се включва в тематични инициативи, свързани със залесяване и почистване на горски територии край Шипка.
Посетен бе и Музея на лесовъдното дело, който е единствен в България. Официално отваря врати през 1960 г. Поднесени бяха цветя в памет на известните лесовъди - инж. Феликс Вожели и Петър Манджуков. Владимир Атанасов, представител на ТП ДГС "Казанлък" припомни исторически факти от залесителната им дейност.
През 1905 г. в Казанлък е било открито първото Бюро по укрепване на пороищата и залесяването с началник инж. Вожели, който лично пристигнал с файтон до Шипка и бил тържествено посрещнат от Кмета - Андрея Караджов и съветниците Пеньо Паламудов и Христо Хаджиев. Те го запознали с проблемите от пороищата над селището. Трябвало е да се предприемат бързи мерки по овладяване на ерозията.
С помощта на местното население били залесени бял и черен бор, дугласка ела, ларикс, веймутов бор, дъбов жълъд и др. В музея на залесяването са събрани черно-бели фотографии, показващи огромната работа на поколения лесовъди ,борещи се с ерозията, залесявайки голите склонове на Стара планина, фотографски плаки на инж. Вожели, негови книги, статии, инструменти, дрехи, дневници на лесовъдите, др. интересни артефакти, както и разбира се бюстовете на двамата най-изявени лесовъди от миналия век Петър Манджуков и инж. Феликс Вожели.
Мероприятията, посветени на Седмицата на гората продължиха с традиционно пролетно залесяване и вчера в местност над село Горно Изворово.
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...