Неправителствената организация проведе в Казанлък, с любезното домакинство на общинската управа, национална конференция на тема: "Гражданите и общинския бюджет".
Участниците в конференцията - представители на местните власти от различни български общини в продължение на два дни дискутираха въпроси, свързани със законодателството и формите на гражданско участие в европейските страни по отношение формирането на общинските бюджети, както и успешните подходи за взаимодействие между местната власт и гражданите в Република България. В рамките на националната конференция бяха представени резултатите от направена анкета сред 25% от българските общини, по отношение на участието на гражданите при формирането на бюджетите и нагласите на местните управи да ги търсят като партньори в разработването им.
Именно резултатите от направената анкета - проучване сред кметове, общински съветници и финансисти в българските общини стана повод за разговор с Диана Андреева, която е психолог и работи като координатор в сдружението "Болкан Асист".
Самата анкета е разпространена чрез Бюлетина на НСОРБ.
- Госпожо Андреева, какво показва анкетата сред представителите на местната власт в страната по отношение на нагласите им да търсят гражданите като партньори при формирането на местните бюджети?
- Според резултатите от анкетата 58 от отговорилите общо 70 участника в нея, са категорични, че гражданите могат да участват в управлението на общините и би трябвало да участват. Само 10 са отрицателните отговори на този въпрос.
- Как се мотивират тези отрицателни нагласи?
- Няма възможност за мотивация. Поразгледах от кои общини са тези отрицателни отговори. Направи ми впечатление, че не може да се изведе някаква зависимост, тенденция, нещо характерно. "Отрицателните" общини са големи, средни, малки. Сред тях са и три общини с традиции в гражданското участие - това са общините Левски, Гурково и Чипровци. Голяма част от отговорилите /57 анкети/ или това е 99%, смятат, че гражданите трябва да участват дори в разработването на общинските бюджети.
- А посочва ли се в анкетите къде точно, в кои сфери е възможно гражданското участие при формирането на местните бюджети?
- Един от масовите отговори е "при определянето на капиталовите разходи". Посочват се и други елементи на бюджета като инфраструктура, благоустрояване, социални дейности. От цялата рамка на бюджета до някои специфични сфери. На мен лично интересен ми се стори факта, че всички участници в анкетата са отговорили на въпроса за мястото на гражданите при формирането на бюджета, независимо дали са отговорили принципно с "да" или " не" на въпроса въобще за гражданското участие в този процес. В анкетата питахме още и какво е нужно на гражданите, за да бъдат полезни партньори в процеса на формирането на бюджетите, прилагайки три вариант за отговори: желание, знание и информираност. Оказа се, че почти по равно се разпределят отговорите на този въпрос. Интересно е да се отбележи, че една голяма част от анкетираните посочват по два отговора: обикновено желанието върви с информираност, за разлика от знанието, което се явява като самостоятелен отговор.
- А питахте ли представителите на местната власт как са преминали - активно или пасивно, формално или ползотворно обсъжданията на бюджетите в техните общини?
- Да, питахме ги. Като "формално" са отговорили 24 представители на общини, "нямаше участници" - 15. Активните общини също са най-разнокалибрени при тях не може да се изведе тенденция. На мен ми се сториха куриозни отговорите на общини като Бойчиновци и Ново село, където техните участници в анкетата ни са отговорили по три различни начини на този въпрос. Един е оценил дискусиите по бюджета като формални, друг като активни. Въпрос на гледна точка е относно процесите в общината. Важното е, че независимо от различията във възгледите си, тези хора работят заедно в общината. Интересно е да се отбележи, че на въпроса за ефективността от публичните обсъждания на местните бюджети и включването на гражданите в тях, отговорът е "да". Колкото до това дали е достатъчен периода от обсъждането до внасянето на бюджета в общинския съвет, повечето участници в анкетата отговорят положително. Има обаче и една четвърт с отрицателни отговори, които предлагат по-дълъг срок.
- А използват ли се други подходи от местните власти освен публичния дебат по въпроса за бюджета?
- Имахме такъв въпрос в анкетата, но масовият отговор е "не".
- Не е ли парадоксално това? Излиза, че хората, които управляват общинските пари се затварят в канцелариите си и сред своите дебели бюджетни книги, параграфи и някак изключват възможността гражданите да посочват по рационални и разумни идеи за използването на общинските пари. Как на база вашия опит в сдружението биха могли да се пречупят подобни нагласи?
- По същество сте права, но хубавото е, че има и такива общини, които не смятат така. Които са си изградили традиции в гражданското участие. Това, което ние се опитваме да правим, е именно да променим представите на местните администрации за общуването с гражданите. Ние им представяме един подход- форум, свързан с бюджетните въпроси: как привличайки гражданите, те да се чувстват ценни в тази община. Защото ако успееш да въвлечеш гражданите при формирането на бюджета и въобще при решаването на общинските дела, така си решаваш още един проблем - как да ги задържиш в общината. Защото да задържиш младите хора в малката община е наистина проблем. Целта на нашите дискусии с представителите на местните власти на проведения в Казанлък форум бе да стигнем именно до такива работещи подходи в тази посока. Общинарите трябва да прилагат подобни подходи, защото хората има какво да кажат. Те извеждат приоритетите, когато са умело водени и дават рационални идеи.
- Има ли изненада в това проучване по отношение нагласите на общинарите и гражданите за общ диалог по въпроса за местните пари?
- Принципно не. Но според голяма част от участниците в нашата анкета - /42 от 70/, като ефективен подход, който трябва да се прилага, се сочи публичния дебат. Аз обаче не съм убедена, че е така, защото той е задължителен по същество, на база законодателството на страната. Това, че се прилага, не означава, че е ефективен. Моето лично мнение е, че този подход -публичния дебат, не е ефективен и затова ние от сдружението търсим други подходи.
- До каква степен местните власти обичат да им се наднича в "чекмеджето с пари". И до колко те са пропускливи по отношение на гражданското участие при формирането на бюджета и последващия му контрол?
- Мисля, че все още не са много пропускливи в това отношение. В началото, когато стартирахме проекта за гражданското участие в управлението на местните финанси, ни беше много трудно да намерим общини, склонни да дадат форуми за обсъждането на бюджетите. Въпреки това, вече година и повече време работа впечатлението ми е, че местните власти започват да се "отварят" в това отношение, защото вече под една или друга форма са осъзнали, че това е полезно. Нашата анкета показа, че масово нагласите в общините са, че гражданите имат място при разработването на местните бюджети, но едва 16 анкетирани представители на местната власт от различни общини считат, че освен в разработването, гражданите имат място и в контрола на разходването на бюджетните средства.
- Какво е обяснението за този феномен?
- Чисто психологическо. Като вид механизъм за защита. Мисленето е следното: заел си съответната длъжност и ти си този, който управлява. Въпросът е да се убедиш, че и гражданите са ти ценни в този процес. А това е дълъг процес.
Яна Трифонова
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици
Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...