Днес, пред сградата на МБАЛ „Д-р Христо Стамболски”, десетки медицински специалисти излязоха на пореден протест. По тяхна покана присъства и омбудсманът на Република България Мая Манолова. Сред присъстващите бяха и Гинка Щерева – омбудсман на Казанлък и Лилия Цонкова – заместник кмет в Община Казанлък.
Казанлъшките медицински сестри съобщиха, че след началото на ежедневните протести, които стартираха на 1 март, са получили увеличение на заплатите си от 50 лв.
Стана ясно също, че община Казанлък е отговорила на получената декларация с искания от медиците ни с писмо, в което се казва, че бюджета на болницата за 2019 година ще бъде над 1 120 000 лв. повече, като разпределението на средствата зависи от управителя на болничното заведение, който отсъства днес.
„Най-големия проблем на общинската болница е това, че обслужва гражданите на 5 общини, а в същото време като общинско дружество е подпомагано от Община Казанлък основно за капиталовите му разходи. Това в един момент създава огромни затруднения на персонала, който трябва да обслужва население на 5 общини. Многократно са правени опити да се подканят общините, чиито граждани са обслужени, но никой не се включва, защото няма как. Вие сте в правото си за един по-достоен труд.”, заяви пред медицинските сестри омбудсманът на Казанлък Гинка Щерева.
„Това, което ми липсва тук е позицията на управителя на лечебното заведение. Той би следвало да има план как ще изпълни един договор, който е задължителен за него.”, заяви Мая Манолова.
„Става дума за договор. Договорът има силата на закон за подписалите страни. След като в колективният трудов договор е записана минимална заплата за мед. Сестри и медицински персонал от 900 лв., това което трябва да получават е минимум 900 лв.”, допълни още Манолова.
Тя обеща на медицинските служители още, че след като оформят и изпратят исканията си, тя ще се ангажира да ги препрати със съответните препоръки до премиера Борисов, до министър Ананиев, до шефа на здравната каса и до всички отговорни лица, които би следвало да вземат съответни мерки.
„Това е подигравка да работиш висококвалифициран труд за 600 лв. заплата. Мисля, че исканията са абсолютно ясно и просто оформени, хората си искат, това което го пише в КТД.”, потвърди омбудсманът.
За момента топката е в министерството на здравеопазването и се чака министъра на здравеопазването да предложи по какъв начин ще се гарантира този минимум за медицинските специалисти.
„Това, за което аз се ангажирам, не само за казанлъшката болница, а за заплатите на мед. персонал на общинските болници, е да стоя до край докато исканията не бъдат изпълнени. През следващата седмица министъра пое ангажимент, че ще представи неговия план. Поемам ангажимента да дойда пак и да настоявам да получите това, което е обещано и скрепено с подпис - 900 лева заплата.”. С тези думи изрази подкрепата си към медицинските специалисти Мая Манолова.
Персоналът на казанлъшката болница заяви твърдата си позиция, че ежедневните протести ще продължат до 21 март, четвъртък, когато е насрочен втория национален протест.