Днес, за втори път, десетки медицинските специалисти по здравни грижи в МБАЛ „Д-р Христо Стамболски” прекратиха работа за час и излязоха пред болницатас плакати "Без нас, специалистите по здравни грижи, няма здравеопазване!", за да се присъединят в националния протест за по-достойни условия на труд и адекватни възнаграждения. Те бяха подкрепени от граждани, организации и синдикати в исканията си.
На протеста старшата медицинска сестра на психиатричното отделение с 21 години трудов стаж Антоанета Кочешева, показа свои фишове за трудово възнаграждение, където се вижда ясно, че основната заплата на служителката е 619 лв., а за месеците декември и януари тя е взела малко над 500 лв.
„Докато сме търговско дружество, ние винаги сме на минуси, винаги сме недофинансирани. Тези проблеми са били винаги, без значение кой е управител на болницата. Ние не сме срещу управителя, а срещу цялата система, която е към общинските болници”, споделиха пред kazanlak.com медицински служители на болницата.
„Ние не търгуваме, не продаваме домати! Не сме търговци, не може да се търгува със здравето! В нашата декларация първа точка от исканията ни е „Не на търговските дружества в здравеопазването”. Ако се тръгне от там, всички други наши искания ще бъдат постигнати много по-лесно. Но това ще бъде много дълъг и сложен процес, но въпроса е да започне този процес, да ни чуят."
Протестът на медиците не е насочен нито към управителя на казанлъшката болница, нито министъра може да го реши. За целта трябва да се внесе предложение в правителството да се промени изцяло законодателната система.
Ето и всички искания на медиците, с които излязоха днес пред медицинското заведение:
1. Без търговски дружества в здравеопазването.
2. Еднаква основна заплата за всички специалисти по здравни грижи независимо от местоработата или собствеността на болницата – 2 (две) минимални работни заплати за страната.
3. Допълнителните възнаграждения и техните размери да са с регламентирани правила (в зависимост от натовареността).
4. Връщане на медицинските стандарти.
5. Нощен труд – /почасово заплащане/, допълнително заплащане за работа в Спешно и ОАИЛ, клас прослужено време 1.2% на година.
6. КТД на национално ниво задължителен за всички структури в здравеопазването.
7. Възможност за регламентирана сестринска и кинезитерапевтична практика.
8. Промяна в категорията труд.
„Достатъчно дълго чакахме и търпяхме, вече няма на къде. Искаме решение сега!”, заявиха медицинските специалисти.
Казанлъшките медицински сестри твърдят, че качество на медицинската грижа няма как да има, докато всички служители, включително акушери, лаборанти, медицински сестри, рехабилитатори и др. в казанлъшката болница са 144, а трябва да обгрижват 103 508 човека население.
В края на протеста медиците заявиха, че ако няма промяна на 5 март в 12:00 часа отново ще са пред болницата с исканията си и няма да се откажат. Заявиха готовност дори за подаване на колективна оставка на целия екип на болницата.