Днес Аксения Тилева, директор на ДГ „Мечо Пух“, заедно с гости-участници по проект на програма „Еразъм +“, свързан с разработването на дигитални игри за обучение на децата в предучилщна възраст, проведоха пресконференция във връзка с напредъка по проекта.
Към момента, освен дигиталните приложения, по проекта е разработен и тест за оценка на напредъка на децата. Благодарение на партньорите от ДГ „Теменуга“ в Казанлък е осигурена контролна група от малчугани, които ще помогнат да се направи качествен анализ на напредъка в обучението.
Сред гостуващите участници бяха университетският преподавател д-р Хюрем Оздура, представители на турски университети, които са водещите експерти по проекта, преподаватели от различни образователни учреждения в Италия и Словакия.
Като координатор на проекта Турция е с най-голям брой участници и подсигурява експертите в петте изследвани основни образователни направления- математика, английски език, музика, изобразително изкуство и физическо възпитание. „Светът се променя,“ каза г-жа Оздура, “затова и училището също трябва да се промени“. И именно това е една от целите на проекта- да направи оценка на начина, по който децата учат и как най-пълноценно да се включат новите технологии в образователния процес.
„Не можем да заличим технологиите, но можем да запознаваме децата с тях постепенно и контролирано,“ продължи с пример г-жа Оздура. „Мислете за технологиите като за нож. С ножа можете да режете хляб, но можете и да нараните човек. Всичко зависи не от инструмента, а от този, който го държи. Един съвременен лекар трябва да има умения за боравене с новите технологии. Само знания по анатомия не са достатъчни. Съвременните хирурзи използват лазери, роботи, скенери, които трябва да познават.“
Според нея обучението съвсем не трябва да е изцяло технологично. В предучилищна възраст 10 минути на ден са достатъчни.
Яна Памукова е представител на Словакия. Тя работи с деца от началното училище и заедно с колегите си се фокусират върху използването на дигиталните приложения при обучението на деца със специални нужди.
Емануела Гералдини и Андреа Манела са от Италия, съответно учители в детска градина и начален учител. Те бяха изключително полезни в организацията и провеждането на мероприятията по проекта. Заедно с тях, от Италия със своите родители, пристигнаха и три момичета, които имаха възможност да се обучават в ОУ „Кулата“ и да събират впечатления от начина на преподаване в България. „Доволни сме, че сме тук. Хареса ни много,“споделиха децата, „Най-много ни допадат часовете по физическо и математика.“
Преподавателите от Италия също дадоха много висока оценка за работата на своите колеги от казанлъшкото Основно училище "Кулата". – „Имахме възможност да наблюдаваме обучителния процес и останахме много впечатлени от начина на работа“. Думата, която описва българското образование, според тях., е „уважение“ – взаимното уважение между учители и ученици. „Тук децата имат свобода, но осъзнават и своите отговорности. Учениците обичат училището и са отворени за връзки със света.“
„ Децата ни приеха много сърдечно. Оценката, която им направихме беше под формата на игра, така че те не разбраха, че са оценявани. Нашата цел обаче не е да преценяваме тях, а да проверим методологията си,“ продължи д-р Оздура. „Важно е да се приложат уменията от 21 век, но не можем да направим това без да извършим оценка на работата.“
Именно оценката е тази важна част от проекта, която предстои след 8 седмици. За този период децата от ДГ „Мечо Пух“ ще имат възможност да се забавляват с новите игри. След което ще може да се прецени дали дигиталните приложения помагат в развитието на уменията им в засегнатите образователни дисциплини. Резултатите от проекта ще станат известни през месец май 2018г.
Благодарности за приноса по проекта г-жа Тилева, директор на ДГ "Мечо Пух", изказа към всички участници.
Висока оценка на проекта и работата по него даде и министърът за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г. Лиляна Павлова, която изпрати специално писмо до членовете на екипа, с което засвидетелства отношението на българските институции към образованието в България.