Малчуганите от ДГ „Мечо Пух“ днес събираха разделно отпадъци, като част от новия образователно-възпитателен проект на детската градина, който стартира в партньорство с техни приятели и колеги от общо 7 европейски държави.
Новият проект, в който се включва ДГ „Мечо Пух“ – Казанлък е заглавие TERRA VITA. Той ще се проведе от 2017 до 2019 година, съвместно с училища и детски градини от 7 европейски страни и ще бъде финансиран от Програма „Еразъм +“ - +”, съобщи Аксения Тилева, директор на ДГ „Мечо Пух“.
Днес малките казанлъшки еко-патрули днес успяха да съберат с помощта на техните родители общо 270 кг. хартия и 30 килограма пластмаса за рециклиране, които бяха предадени за рециклиране със съдействието на Йоана Йончева-Фильова, управител на казанлъшката фирма за преработка на пластмаса „Рекотуб“ ЕООД.
Децата се събраха около своето „Дърво на приятелството“, направено от рециклирани материали и научиха интересни неща за природата и нейното опазване от педагозите на ДГ „Мечо Пух“.
Целта на проекта е чрез подобряване на педагогическите и дигиталните компетенции на учителите от всички партньорски институции да се подобри образователната среда и да се превърне обучението в по-интересно, полезно, достъпно и развиващо за децата. Споделено мнение от всички педагогически екипи, участвали в разработването на проекта е, че най-приятните и желани дейности от децата са свързани с контакта им с природата. Това става и главен аргумент при избора на водещото образователно направление, на което да бъдат подчинени основните дейности.
След анализ на нуждите на децата, учителите и училищните ръководства на партньорите от България, Гърция, Словения, Хърватия, Румъния, Испания и Полша се обединяват около идеята, основната тема на партньорството да бъде екологичното възпитание на децата (запознаване с природата, формиране на положително отношение към нея, начини за опазване и разумно използване на природните ресурси). Паралелно с това ще бъде провокиран у децата интерес и желание за експериментиране и творчество. Да търсят различни начини за използване на природните материали или различните отпадъци от бита. В хода на работата ще бъде насочено вниманието към развитие и на част от индикаторите за активно гражданство - доброволческа работа в организации и мрежи, организиране на дейности в общността, участие в групи по интереси, като еко-патрули, клуб "малък изследовател; готвач" и др. Дейностите ще бъдат насочени към насърчаване на толерантност, справедливост, равенство, приятелство и социално предприемачество.
Във всяка партньорска институция ще бъде направено "Дърво на приятелството" от рециклирани материали, на което всеки месец ще се изнася информация за количеството събрани и предадени за рециклиране отпадъци, като по този начин, в едно приятелско съревнование ще се стимулира активността на всяка група и клас, като същевременно това ще положи началото на социалното предприемачество чрез организирането на доброволчески инициативи и включване на родители и други представители на местната общност, както в днешното събитие.
Ето казва за активната работа по проекти в ДГ „Мечо Пух“ директорът на градината Аксения Тилева:
„Всички международни проекти, по които сме работили до момента по естествен начин са допълвали основната образователна и възпитателна работа на детската градина. Интересните идеи, които видяхме в училищата и детските градини на нашите партньори, успешно приложихме в нашата практика, като така направихме работата по-приятна, забавна и вълнуваща за децата, учителите и родителите, които с удоволствие се включваха в различните дейности.
Участието на родителите в инициативите на детската градина промени нивото на комуникация между нас – сега ние сме добронамерени партньори, работещи заедно в името на децата. Доверие и подкрепа – това е основният принцип на нашето взаимодействие. Това ни помага да бъдем още по-амбицирани да търсим новостите в педагогическата практика и да ги прилагаме в ежедневната си работа – гарантирайки висок професионализъм, новаторство и отдаденост на децата.“
kazanlak.com