- Господин Тахир, защо НПС в заедно с останалите три политически формации, включени в Коалицията на розата и въпреки подкрепата на изселническите организации от Турция получи толкова нисък резултат на парламентарните избори това лято?
- Обективната действителност показва, че когато има предпоставки за консолидация на етноса, особено по време на парламентарни избори, трудно хората се поддават на друг вид агитация. Какво имам предвид: фактът, че на последните парламентарни избори и по време на предизборната кампания се появи формация като "Атака", която провеждаше откровено антитурска кампания, допълнително донесе гласове за ДПС. Защото е нормано и аз разбирам това, етносът да се консолидира около нещо познато, по-сиурно като вариант при положение, че същуствува такава заплаха като "Атака". При екстремни ситуацици хората предпочитат сигурното - тоест онези, които нищо не направиха за решаването на социалните и други проблеми на етноса цели 15 години. Но хората гласуваха отново за тях с мисълта, че по и по този начин гарантират присъствието на тяхната етнически подобната политическа формация в парламента. "Егоизма" на кръвта. Може да не звучи много убедително, но такава е обективната действителност за тези парламентарни избори. Така нашата политическа коалиция не успя да събере нужните й гласове. Мака че през първите 15 дни от кампанията всички политически и социологически прогнози даваха на Коалиция на розата повече от 4% възможност да се премине избирателната бариера. Но в хода на кампанията, когато "Атака" набра скорост, ситуацията се промени.
- Това не е ли вид стратегическа грешка, тъй като и партньорите ви от Турция от изселническите организации предпочитаха да имате ясна, изчистена формула за разпознаване на изборите? Не сбъркахте ли повече с тези партньори в коалицията?
- Това беше възможната формула. Ние имахме и други възможности за коалиция, но те не успяха да се реализират по една-единствена причина. Големите български политически партии по време на парламентарни избори предпочитат да не си развалят отношенията с ДПС, с които евенутално би им се наложило да водят преговори за съставяне на правителство. Така загърбват останалите варианти, макар в големите коалиции, съставени от различни малки партии нито една няма нашите структури, нашите гласове и нашите резултати.
- Колко гласа получи Коалиция на розата от Турция?
- Малко. И това се дължи на факта, че там кампанията ни стартира по-късно. Второ - отново определени среди в Турция и най-вече националистическата партия в Турция, изигра важна роля в ситуацията. И трето - представителите на Външно министерство, на посолството ни и консулството ни в Одрин играеха само една формална роля. Всъщност всички избирателни секционни комисии бяха от представители на ДПС. Имахме случаи когато наши представители, надлежно упълномощени съгласно Закона за избор на народни представители, не бяха допуснати в секциите. Такива случаи имахме в Бурса например. Само в секциите ни там имаме над 2 хиляди недействителни бюлетини. Според нас в комисия, изцяло съставена от хора на ДПС е много лесно да подмениш вота. Нормално е някой гласувал за номер 11- Коалиция на розата, да му се сложи още едно кръстче и за номер 17. Така бюлетината става недействителна. По време на изборите имаше наши представители в Турция и те това го видяха с очите си. Подадохме и жалба до ЦИК, с посочени конкретни случаи секции, но докато ЦИК реагира, изборите минаха. Това според мен са основните предпоставки за получените по-ниски от очакваното резултати.
- Какво е становището ви като лидер на НДПС за прословутата вече Разградска декларация на Комитета за национално самосъхранение и национално самоопределение, иницииран от Адем Кенан, лидер на нерегистрираната у нас Турска демократическа партия? Доколко основателни са исканията от декларацията?
- В подробности не съм запознат с исканията на кръга около Кенан, макар, че са ми ясни основните неща. За да не се регистрира формацията на Адем Кенан значи има някакви основания. За да се регистира политическа партия, е необходимо Устава й и прокламираните от нея цели да не противоречат на българските закони и норми. А Адем Кенан преди говореше за разделение на стрната на федеративен признак и за две знамена - достъчно основание да не се регистрира такава партия.
- .....но в случая с декларацията не става дума за това и няма такива искания?
- Друг е въпросът, че /без да обиждам който и да било от кръга на Кенан/, в поредицата му интервюто в пресата, в декларацията, използва думи и изрази като "копелета, изроди".Явно му е беден речникът, за да използва такива думи за българите и за онези, представители на турската общност, които са в политиката. Нещата са много крайни. Не е толкова важно как ще бъде обособена една общност в дадена страна, тъй като живеем в глобален свят. На прага на Европа, когато ще имаме обща Европейска Конституция да се връщаме назад във времето и търсим проблеми, актуални преди 1989 година, не става. Адем Кенан живее в нереално време. Мога категорично да ви заявя, че по времето когато се примаше демократичната нова Коституция на България, когато Кенан изразяваше различна от общата позиция тогава на ДПС за Конституцията, то аз съм човекът, който спря структурите на ДПС в Шуменско и Разградско да не тръгнат след Адем Кенан.
- Обяснете тогава как той сега отново събира подръжници?
- Има една поговорка, в която се казва, че светът не е празен. Има хора, които търсят някаква емоция, други търсят някаква реализация, трети - начин да изрязат недоволството си от статуквото. Това, че Кенан е събрал 15 човека, не е проблем. Всеки може да събере хора да го слушат.
- А Адем Кенан какво търси?
- Явно някаква изява. И след като види, че му се обръща внимание, това му се услажда и продължава да търси още повече внимание. Друг е въпросът, че явно действията му никакъв начин не нарушават според мен общественото спокойстве, като изключим медийните му изяви, за да не вземе Прокуратурата и съответните органи някакви други мерки. Аз така си го обяснявам, защото знам, че в този район от който е Кенан никой не го приема сериозно.
- Но в твърденията на Кенан, има и доста верни тези по отношение на правата на човека?
- Има рационални зърна в твърденията му, но друг е въпросът за начина, по който тези рационални твърдения трябва да се поставят. Да, България е ратифицирала Рамковата конвенция за националните малцинства и е вярно, че нищо реално не е направено. Но за да бъде факт това, се изисква първо време. После нужно е ние самите да узреем за някои неща, които в определени времена ни звучат твърде радикално, а те не са такива. Що се касае за правата на малцинствата в страните от бившия Източен блок, ако условно ги разделим на три групи, то България е в третата, последна група. В първата група са страни като Словения, където има две национални. Когато се приема закон, касаещ малцинствата или кварталите, където живеят, тези съветници и депутати от малцинствата имат право на вето. Това в България ако го споменем, ще се приеме за нещо много радикално. В нашата съседка Румъния от времето на Чаушеско са уредени правата на мацинствата. Там всяко едно малцинсво има право на един свой депутат в парламента. В румънския парламент има цяла група от представители на малцинствата, в това число и българин. Конституцията им дава възможност депутатите и съветниците от малцинствата да се избират само с 5% от нужния брой гласове за един "нормален" румънски депутат.
- Това не е ли още един довод в торбата на Адем Кенан и сподвижници?
- Ако това се реши на държавно ниво, а не да се толерира една партия, в случая ДПС, то тогава всичко ще си дойде на място и няма да има нужда от Адем Кенан или някой друг лидер, който от време на време да нагнетява ситуацията.
- Какво пречи на българската държава да уреди въпроса за правата на малцинствата, по начин, устройващ всички страни?
- Никой не иска да наруши статуквото, създадено през 1989 и 1990 година. Част от това статукво е факта, че нито една от големите български партии, създадени от онова време, не желае да се коалира с НДПС по една-единствена причина - нашите гласове са им необходими, но те предпочитат да заложат на по-сигурното. Оставайки в ръцете на една-едиствена партия в случая пак ДПС, проблемите на малцинствата, то по този начин държавата абдикира от своите задължения по отношение на турското малцинство. И друго: когата представител на турското малцинство постави някакъв проблем, да му се отговаря: ами вие си имате партия, тя да го реши. Не може една паритя да решава проблемите на гражданите на тази страна, независимо какъв е произхода им. Това трябва да е държавна политика!
- Това не е ли сериозен довод част от вашите подръжници да припознаят каузата на Адем Кенан за своя? Съзирате ли такава опасност?
- Няма такава опасност.
- Защо мислите така? Има ваши областни лидери, като този на НДПС в Стара Загора - Осман Бюлбюл, който е подписал Разградската декларация на комитета около Кенан.
- Доколкото съм информиран, той и неговя колега са били малко в заварена ситуация. Не са очаквали такъв развой на събитията. Според мен големите партии не трябва да бягат от проблемите на етническите малцинства. В крайна сметка икономическите проблеми на етносите са много по-важни от всичко останало. В районите със смесено население хората живеят като скотове. Особено в селата. Това не е нормално. Тези хора не виждат никаква перспектива. Такъв народ лесно може да се манипуира. И това че Адем Кенан явно няма да успее да се наложи в политическото пространство, не е успокояващ факт, защото може да се появи друг, който да следва някаква радикална линия.
- Има ли такъв последовател на Кенан?
- Не познавам всички хора, но казвам че по принцип нов следовник на Кенан е възможен. На един човек, на който ти 15 години не си му дал възможност да работи, който през цялото време е деградирал по някакъв начин, гласувал през цялото това време за една определена партия и която нищо не е направила реално за него. Такъв човек може да тръгне след радикален лидер. Затова час по-скоро трябва да се вземат мерки.
- Кой според вас стои зад лидера на ТДП Адем Кенан? Прави впечатление, че разполага с доста информация, документи.
- Според мен онези, които създадоха Ахмед Доган не е изключено да дават по някакъв начин възможност и за прояви на Адем Кенан. Това са структурите на бившата Държавна сигурност. Защо мисля така ли? За да може ДПС и Доган да продължат да бъдат част от политическия елит е неормално да има и друг, който да е антипод на Доган.
- Тоест образът на дявола в лицето на Адем Кенан е бил необходим, за да може да се "излъска" посивелия имидж на Доган и ДПС в обществото ?
- Да.
- Доколко зад проявите на лидера на ТДП биха могли да стоят и представители на турската държава?
- Не точно представители на турската държава, защото аз изключвам това. Но си спомням, че преди години Кенан е канен на прояви на Партията на националистическото действие в Турция, която е създадена от полковник Алпаслан Тюркеш. Това са пантюркистите, т.н. "сиви вълци". Това е било в средата на 90-те години. По принцип външната политика на партюркистите се гради на подкрепата на т.н "външни турци", които да бъдат обединени така, че да отстояват правата си.
- Имате ли информация как се възпремат последните му изяви сред българските изселници в Турция?
- Поне до този момент не го приемат толкова сериозно. Но аз виждам в българите едно притеснение, че определени радикални елементи като Кенан биха могли да получат подкрепа и това е заради това, че не го познават и не знаят кой стои зад него.
- Това не влошава ли отношенията ни с Република Турция?
- Не. След като до този момент по никакъв начин турската държава и турското правителство не са подкрепили Кенан и неговите изяви.
- А наличието на формацията му не застрашава ли нашето бъдещо Еврочленство?
- Не, не мисля. Категорично.
- А как ще коментирате факта, че лидери на ДПС от всякакъв мащаб отказват упорито коментар на действията и упреците на Адем Кенан от неговите документи?
- Според мен те отказват заради това, че извън ДПС не желаят да признаят за съществуването на друга партия, личност, тези или формация сред етносите. Но така или иначе Кенан съществува и те са длъжни да кажат своето отношение по този въпрос.
Отказвайки коментар по нещо важно за обществото всъщност му казваш две неща: че или си нетолерантен и не желаеш да признаеш друг освен теб като оносител на идеята или изполваш нещото с користни цели: като го стимулираш с мълчанието си, за да може на този фон да изпъкнеш ти.
- В този дух има ли шансове за регистрация партията на Кенан?
- При така създадената ситуация сега около него, може би никой съд няма да регистира подобна формация. Но ако се появи друг лидер, с друго име на формацията, може и да мине.
- Има ли турска кауза в България, господин Тахир?
- Ако говорим за такава кауза, то тя беше подсилена от притесненито на комунистическия режим преди. Или когато по време на Възродителния процес се обясняваше, че България не трява да има Кипърски вариант. Това според мен бяха несериозни тези, тъй като турците в България са едни много толерантни хора и не ги блазни въпроса за автономия. Е, може да има няколко елемента, които да искат подобно нещо, но сред 800 хиляди човека те просто се губят. Турците в страната не искат да са третирани като "Други". Много по-важно в момента е да видим какво става в другите страни около нас, на Балканите, или в тези от Западна Европа и да се стреми към техните практики в законодателството по отношение на малцинствата. Да престанем да робуваме на наследени клишета. Какъв е проблема например, ако в едно населено място напишеш улицата на български и на турски? На турски ще бъде изписано на латиница, нали? Това в България много хора ги притеснява, но в една Сърбия, където живеят много унгарци например, това го има от години.
- ... но изписана така тази улица ще може да я прочете човек, не владеещ български език, а само майчин?
- Да. И не виждам защо това трябва да притеснява някого. Убеден съм, че това преди да се реализира тук, в България, ще мине през големи дебати, все едно кой знае какво се случва. Има и още нещо: когато на едно малцинство му дадеш всички възможни равностойни права, /не става дума за толериране/, когато му осигуриш всички тези възможности, тогава дори няма какво да обедини това малцинство. Тоест тогава то няма да има нужда да има свое политическо представителство, своя партия.
- В този смисъл има ли криза на толерантността в българската мултиетническа общност?
- Чак за криза не може да говорим. Но различни прояви има. Според мен те се дължат на желанието някой да се възползва от моментната конюктура, да има повече гласове на изборите. Понякога изкуствено се подсилват подобни процеси. Аз поне не виждам някакви реални заплахи, настроения и кризи.
- Има ли етнически монолитна българска нация? Така пише в книга, разкриваща част от засекретите документи на БКП по Възродителния процес? Възможно ли е да се създаде такава нация?
- Не може. Просто в България живеят много етноси. Тодор Живков и БКП имаха идея за единната българска нация и тръгнаха по възможно най-грешния път смятайки, че след смяната на имената на помаците през 1972, на циганите през 1982 на турците - три години по-късно, ще решат проблема, заблуждавайки се, че когато на един човек му сложиш българско ме, той веднага става българин. Животът показа, че това е абсурдно.
- В един от многобройните си трудове по Възродителния процес лидерът на ДПС Ахмед Доган пише: "Истината за така наречения "Възродителен процес", като всяка друга историческа истина, ще се променя и развива заедно с нас". Това означава ли, че има две истини за Възродителния процес - едната добна на Доган, другата - истината за Възродителния процес?
- Наистина Ахмед Доган има друга истина за Възродителния процес. Защото през последните 16 години лидерът на ДПС не е застанал открито пред обществото и не каза има ли той отношение към този процес или не. По какъв начин е попаднал в затвора, бил ли е явно там, при какви условия и писал ли е той доклад като научен сътрудник по философия към БАН, по време на Възродителния процес, по поръчка на тогавашния секретар на ЦК на БКП проф. Стоян Михайлов. Този доклад от 48 страници е поверен на Ахмед Доган като единствен човек тогава в инстиута с турско име. В доклада пише, че най-добрият начин за приобщаването на турците към българското общество е чрез постепенната смяна на техните имена. Имам реални потвърждения, че този доклад на Доган е съществувал, казвали са ми го хора, които са били тогава началници на Доган.
- ... както е написал в пролога на една книга, издадена от Института за изследване на интеграцията "обединявай и владей". Това ли е тайната за политическото оцеляване в средите на етносите?
- Може би. Може би.
Деляна Бобева
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...