Природозащитници и заинтересовани граждани на Казанлък се събраха вчера в 17.30 ч. на площад „Севтопoлис“ в града на пореден протест срещу приетото от Министерски съвет решение за промяна в устройствения план на Национален парк Пирин.
Протестиращите ясно заявиха, че не са срещу построяването на втори кабинков лифт или развитието на ски туризма, а срещу промяната в статута на парка, която ще доведе до безконтролно застрояване и безвъзвратната загуба на уникална дива природа. В промяната на устройствения план не е посочено изграждането на втори кабинков лифт, а увеличавне територията на концесията с близо 50 % от територията на парка.
Според протестиращи решението е умишлено формулирано така, че да могат да се създадат „вратички“ за застрояване на спортни съоръжения, а един евентуален втори кабинков лифт би обслужвал интересите основно на „Юлен“ и на чужденците, тъй като главният поток от туристи в Банско е от англичани, руснаци и гърци. Те се настаняват от концесионера с ваучери, поемат се директно от летището и се вкарват в ски-школи, в които не се признават документите на инструктори, издадени от други бълг. ски-училища, освен ако не са от „частната“ ски федерация обслужваща монопола.
„Ски курорти има на много места, но Природните паркове защитени от ЮНЕСКО са малко, а Министърът на околната среда лобира за този концесионер, сякаш самият той е под концесия“-това е мнениято на един от защитниците на Националния парк, според когото чрез протестите ще се докаже, че в България има гражданско общество, което е коректив на незаконните решения дори от най-високо ниво.
Някои от протестиращите имат свои наблюдения върху строителството в Банско и твърдят, че изграждането на нови хотели продължава , а още преди десет години легловата база в курорта е била повече от капацитета на кабинковия лифт и пистите. Според тях натоварване, навалици и чакане за лифта се получава само в определени периоди от сезона- когато са регламентираните почивни дни на туристите от съответните държави.
Протестът беше озвучен с фолклорна музика от пиринския край и приключи с предложение към Община Казанлък за обществен диалог по отношение състоянието на гората в Долината на розите и по-конкретно сечта, която се извършва покрай коритото на Старата река.