В изпратено днес до kazanlak.com съобщение, природозащитната НПО WWF алармира за унищажаване на елшова гора край Старата река в Казанлък. Това съобщили на зелената организация жители на нашия град - се посочва в съобщението, с приложените към него снимки.
Ето какво се твърди в текста изпратен до медиите:
"Предколедно се сече една от последните естествени крайречни гори до Казанлък
Сечите на едни от най-застрашените типове гори не само в България, но и в Европа – крайречните, продължават. Поредният пример за унищожаване на такава гора е от Казанлък – сече се елшовата гора край Стара река, северно от града, алармират жители на Казанлък.
Изсичането на крайречните гори нанася непоправими щети върху речните екосистеми и техните обитатели. Особено вредно е изсичането на големите здрави дървета по протежение на реките, с което се увеличава риска от наводнения при поройни води.
Жителите на Казанлък вече няма да имат възможност да се наслаждават на елшовата гора, тъй като една от последните естествени крайречни гори в района е подложена на унищожение. Сечта продължава и в момента. Отсечени са над 300 големи и здрави дървета - елши, върби и тополи. Нито едно дърво не е маркирано, на мястото, където се сече, няма и информационна табела (указваща номера на позволителното за сеч, вида и интензивността на сечта, името на фирмата която сече, срока и т.н.), както изисква закона. Това буди основателни притеснения доколко сечта е законна.
Хората от Казанлък са против изсичането на крайречната гори и и питат - кому е нужно това и защо се прави? Вече са изпратили сигнал до РДГ Стара Загора, РИОСВ Стара Загора, ИАГ и очакват компетентните органи да направят проверка на място и да вземат мерки за запазване на каквото е останало от гората.
Изсичането на естествени крайречни гори като тази до Казанлък често се оправдава като мярка против наводнения. Всъщност е точно обратното, припомня WWF – подобни сечи създават много по-големи предпоставки за подобни бедствия. Ерозията на брега, която настъпва при липсата на укрепващи почвата корени, снижава бреговете на реката и улеснява разливането при ежегодното топене на снеговете. Липсата на дървета допринася и за ускоряване на водното течение при поройни дъждове, които зачестяват през последните години и всички сме свидетели на разрушителната им сила."
Ето и отговора на Община Казанлък:
Отговор от Община Казанлък по повод „WWF алармира за предколедна сеч на естествена елшова гора край Казанлък“, за което в сигнала се твърди, че жители на града са сигнализирали зелената организация:
Няма унищожаване на елшова гора край Старата река в Казанлък, както и никъде другаде на територията на общината.
Според Кадастралната карта и кадастралните регистри на община Казанлък – КРРР, „естествената елшова гора край Казанлък представлява урбанизирана територия, пасища, мери и общински зелени площи“.
За тези територии община Казанлък се грижи като регулярно почиства от храстова и дървесна растителност с цел правилната им поддръжка в добро състояние и предотвратяване на предпоставки за природни бедствия. Ето защо, на разстояние до 4 метра от 2-те страни по поречието на реката се почистват дървета, много от които са сухи, наклонени, опасни …
На останалите дървета, които са в добро състояние, са поставени граници за сеч с маркировка, спрей и информационни бележки за фирмата, която извършва регламентираната сеч.
В разрешителното на съответната фирма, издадено от община Казанлък е записано: „Да се запазят здравите дървета, укрепващи брега, коренищата на отсечените сухи дървета от двете страни на реката“, т.е. община Казанлък е предотвратила всякакви предпоставки за образуване на ерозия.
Пресцентър на община Казанлък