Изследвания в цял свят показват, че ранното общуване с книгите и системното четене на глас за най-малките успешно ги подготвя за доброто им представяне в училище. Възрастта до шестата година е Световни научни изследвания потвърждават, че именно възрастта между 1 и 6 години е най-подходяща за начало на контакта между детето и книгата. В този период се развиват говорът и познавателните умения при децата, а четенето на глас помага те да усвоят рано литературния език и способността да си служат с него.Това е и периодът. за развитие на говора, на литературния език и на познавателните умения.Целенасочената работа на родители, учители и библиотекари с децата от най-ранна възраст за създаването и развиването на навици за четене, на любов към книгата, на любознателност и жажда за нови знания дава своите безценни плодове в изграждането на общество от знаещи и можещи хора.
Именно в тази насока са и усилията на Общинска библиотека "Искра" през последните години.
Започнахме през 2012 година с участие като пилотна библиотека в Проекта на Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА) "Вълшебната стая", редом с още 9 библиотеки от страната. Списъкът с детски книжки, закупени за одобрените по проекта беше съгласуван с педагози и с експерти в областта на детското развитие.
Усилията ни дадоха резултат. Педагози и родители бяха изключително приятно изненадани и станаха активни читатели на ОБ "Искра"със своите малчуганите. За първи път в Казанлък някой полагаше основите на ранното детско четене и признаваше неговото значение на институционално ниво.
Когато на 21 ноември 2013 година- Деня на християнското семейство и християнската младеж, открихме напълно ремонтирания и обновен Детско-юношески отдел на библиотеката, вече имахме изградена нова концепция за детска читателска зона по образец на американските обществени библиотеки. И тя даде бързи резултати- децата идваха не само да взимат книжки за в къщи, но и да се забавляват, изявяват и прекарват своето свободно време в новите условия. Стана практика родители и деца да ползват заедно библиотеката, а посещението на Детскя отдел в съботния ден се превърна в традиция за редица млади семейства.
Надграждането на идеята ни за детска територия се разви с още по-бързи темпове по време на Летните академии на библиотеката .Новата визия се развива и в направление на творческите ателиета и детските анимации, в които се включват освен децата и техните родители.
И така до идеята, която се роди тази есен - начинанието " Baby"s library" или "Библиотека на бебетата". Потърсиха ни група родители на малки дечица-бебетас молбата да посещават през лошото време библиотеката.За нас това беше доказателство, че като културен институт сме спечелили доверието им, че визията, която излъчваме е за диалогична и "отворена" институция. Веднага прегърнахме идеята. Започнахме да комплектуваме подходяща литература, да се замисляме за интериорни подобрения и други организационни моменти. Майките излъчиха свой координатор, който системно със специалистите от екипа на ОБ "Искра" обсъжда бъдещи начинания и форми, които да са полезни и приятни за децата и техните родители. И така...
Всеки вторник и четвъртък от седмицата, в часовете от 11 до 13 часа можете да доведете своето бебе, за да поиграе със свои връстници, да опознае света на книгите, да поседи в топла и уютна атмосфера. "А майките?"- ще попита някой. Те може да обменят своите проблеми и успехи в отглеждането и възпитанието на малчуганите, да ползват безплатно интернет и да общуват в сигурна среда.
Нуждаем се и от подкрепа, разбира се. Ако в някои семейства детенцето вече е пораснало и не се интересува от своите гумени играчки и пособия за игра, с удоволствие ще ги приемем като дарение за бебенцата-посетители. Бихме се зарадвали и на дарения от подходящи за възрастта книжки.
Очакваме и в Казанлък да се появи онази трогателна двойка младоженци, която вместо цветя ще поиска на сватбата им да се подаряват детски книжки за Детския отдел на Общинска библиотека "Искра"! Събираме и дарения, за да оформим във фоайето кът за игра, особено подходящ за ползване през зимата. И т.н., и т.н. Мечтаем, но ангажирано и резултати скоро ще има!
Предвиждаме след Нова година да каним специалисти, които да консултират родителите, да даваме възможност на бебенцата да се докосват до света на изкуството и знанието, да помагаме на младите семейства при връзката с други инстанции и др. Практиката сама ще покаже в какво може да е полезна библиотеката на младите семейства , вървейки заедно с тях по пътя на осъществяване на функцията за културен и социален център, превръщайки се все повече в библиотека на хората. В случая - в библиотека на и за бебетата от града.
Анна Кожухарова, директор на ОБ "Искра"-Казанлък