Катя Киликчиева - секретар на община Казанлък за участието й в третата годишна среща на НСОРБ в курорта Албена.
На форума за първи път в 7 годишната история от създаването на НСОРБ бе подписан официален документ, уреждащ партньорството между централната изпълнителна власт и местните власти - Споразумение за сътрудничество.
Безпрецедентният документ бе подписан от премиера Сергей Станишев и от председателя на НСОРБ - кметът на община Търговище д-р Красимир Мирев.
- Госпожо Киликчиева, какви гаранции за ползотворно и ефективно сътрудничество дава подписаното за първи път Споразумение между НСОРБ и правителството в Република България за това, че местната власт би имала по-голямо лоби в лицето на държавата?
- Гаранциите са в това, че правителството е наш равноправен партньор при съвместното решаване на проблемите за приеманото на страната ни в ЕС, сред които са развитието в областта на децентрализацията, разширяване обхвата и подобряване състоянието по управлението на общинската собственост и инфарстурктурата, а така също и подготовката на самите общини за членство в ЕС. Фактът, че голяма част от министрите в правителството, начело с премиера, вицепремиера Даниел Вълчев, финансовият министър Пламен Орешарски, председателите на няколко парламентарни комисии в 40-то НС са гаранция, че НСОРБ и проблемите на българските общини се приемат изключително сериозно.
- В подписаното споразумение за сътрудничество има ли нови форми на диалог, от които досега се е нуждаел диалога между местните власти и правителството?
- Диалогът, който оттук нататък ще водят общините и правителството ще е по-различен на база на това, че приоритетните направления в общото ни сътрудничество са обезпечени от ресорните министерства и от постоянните комисии в НСОРБ и в парламента. Те разбират нуждите на общините и трудностите, които срещаме по места. Тоест диалогът между нас ще върви едновременно от горе на долу и от долу на горе, като идеята е чрез взаимни компромиси този диалог да се срещне в определен момент, в името на доброто за всички.
- Преведено на езика на хората как тази нова форма на диалог ще бъде разбрана и почувствана от гражданите?
- След като диалогът между централната и местна власт е нормален, нуждите на общините се "усещат" и "чуват" в правителството, това няма как да не бъде усетено от хората по места. А с оглед на предстоящото ни пълноправно членство на страната ни в Евросъюза това означава и усъвършенстване на услугите и начина, по който те се предоставят от общините. Един от ярките, макар и скромен пример е факта, че ако допреди няколко години само няколко общини в страната работеха на принципа "услуга на едно гише" и имаха информационни центрове за гражданите, сега това вече е обичайна практика почти навсякъде. Всичко това е гаранция за повдигане нивото на обслужване на българската община, по-добра комуникация и качество на услугите в общините.
Яна Трифонова
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Фирма за почистване набира персонал за лятото / подходящо за ученици
Професионално почистване Лиди Лотос търси сезонни помощници от Казанлък за почасова работа през летния сезон....
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...