Държавната детска градина „Детелина“ към МО започва годината с изцяло модернизирана и усъвършенствана образователна и възпитателна среда, съобщава директорът на градината Григор Бошнаков.
В рамките на 4 месеца е осигурена и изградена съвременна информационно-технологична среда, която ще създаде възможност за използването на нови интерактивни информационни технологии във възпитателно-образователния процес, ще стимулира и насърчи диалога между деца и възрастни, създавайки завладяваща, емоционална и познавателно-активна среда, ще обогати и разшири техния потенциал и капацитет при новите предизвикателства пред развитието на децата от 3 до 7 години.
В началото на 2016 г. е започнало поетапното въвеждане на новите технологии, като първоначално е създадена безжична интернет връзка в цялото детско заведение. За всяка група са закупени нови лаптопи, а за осъществяването на учебния и образователно-възпитателния процес са осигурени интерактивни ресурси, които подпомагат учителите да провеждат своите педагогически ситуации, чрез презентирането им пред децата. През февруари в градината е осигурен онлайн достъп до „Електронен дневник“, с помощта на който учители, родители и ръководство на ДДГ “Детелниа“ да имат бърз и удобен начин за обмяна на информация. Казанлъшката детска градина е единственото детско заведение в област Стара Загора, притежаващо достъп до „електронен дневник“ - технология, която се поддържа и използва само от училищата.
През новата 2017 година за груповите занимания, чрез педагогическите ситуации, учителите ще разчита вече и на интерактивната бяла дъска с тъчскрийн. Технологиите никога няма да изместят живите игри на открито и закрито, но използването на дигитални инструменти може да допълни останалите възпитателни методи, така че да помогне както на децата, така и на самите учители. Децата се учат най-добре да познават букви, цифри, животни, плодове, зеленчуци и др., когато се съчетават традиционни с интерактивни компютърни образователни методи, споделят опита си от военната детска градина в Казанлък.
Технологичното модернизиране на детската градина от системата на Министерство на отбраната е реализирано благодарение на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, която се ангажира и с последващи стъпки свързани с възникналата необходимост от квалификация на педагозите, оборудване с подходящи софтуерни програми и приложения за учебно – възпитателния процес в детската градина, с;поделя още директорът Бошнаков.