11:01 | 02 октомври 17 4347

Комисията по досиетата трябва да продължи, заявиха в Габарево Антон Тодоров и Спас Гърневски

Комисията по досиетата трябва да продължи, заявиха в Габарево Антон Тодоров и Спас Гърневски / Новини от Казанлък

Паметта на избитите 16 младежи-горяни на 1 октомври 1951 г. край Габарево, почетоха на вчерашната дата пред паметника им в селото, народните представители Антон Тодоров и Спас Гърневски от ГЕРБ, Лиляна Друмева – секретар на Министерството на образованието и председател на Съюза на репресираните от комунизма „Памет”, репресирани и родственици на горяните.

Събитието се организира от Общобългарски комитет „Ген. Иван Вълков“, Съюза на възпитаниците на НВ училища – клуб Казанлък, Съюза на репресираните от комунистическия терор в България и Съюз „Истина“, с председател Йордан Маринов. По негова инициатива, заедно с друг местен общественик – Райчо Юлианов, гробът на избитите горяни е разкрит през 2001 г., а костите им преместени и положени за вечен покой в двора на църквата в село Габарево. Там през 2013 г. е изграден и паметника с имената на 15-те горяни от отряд „Никола Петков“, избити на 1.01.1951 г. край село Александрово и още двама млади горяни-анархристи от Габарево и Павел баня, убити отново без присъда и в незнайна доба, през март 1954 г.

Тази неделя, на 1 октомври, слова за горяните и заупокойна молитва бе отслужена в църквата „Свети Георги” в село Габарево, а на паметника на младежите - борци, бяха положени цветя и венци от името на парламентарната група на ГЕРБ и на Румяна Бъчварова - началник на кабинета на Премиера. Пред паметта на борилите се срещу болшевизма и колективизацията през 50-те години момчета на 16-25 годишна възраст, избити без съд от тогавашната милиция и Държавна сигурност, се поклониха и техните наследници, дошли от Казанлък, Пловдив, София.

Съпротивата на горяните от казанлъшкия край срещу комунистическата диктатура бе осветлена и удостоена с най-висока признателност едва преди година, когато Президентът Росен Плевнелиев отличи с посмъртни ордени деятели на горянското движение у нас. Паметта и признателността към тази съпротива трябва да се запази и предава на поколенията, подчерта вчера пред паметника на горяните в Габарево Лиляна Друмева, председател на Съюза на репресираните „Памет“. Депутатите от ГЕРБ Антон Тодоров и Спас Гърневски заявиха, че за да се осветли цялата истина за тоталитарния режим в България е  важно Комисията по досиетата да продължи да съществува и да работи.

kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7684 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4324 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4108 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3979 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3870 | 09 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3696 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3580 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3467 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

3001 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2971 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак