Днес главен асистент д-р Деян Рабовянов обяви резултатите от извършените археологически дейности в местността Черковищата и крепостта Бузово кале, южно от село Бузовград. Археологът от Националния археологически институт с музей при БАН обясни, че църквата се е оказала значително по-стара от очакванията и с по-големи размери. Църквата е раннохристиянска и е с размери над 16 на 8 метра, което я поставя на границите на базиликите.
„Църквата е имала вътрешно стенописване и е била измазана със специфично жълто-розова мазилка. Стените са били дебели до 80 сантиметра. Църквата е била важен религиозен център за населението в региона. Тя е имала за цел да обслужва не само крепостта, а и хората живеещи в подножието. Построена е в началото на 6 век, когато е управлявал император Анастасий. Този храм е имал голямо значение, за което се съди по реликваря и поставянето му под олтарната маса говори, че там са били свети реликви“-обясни Рабовянов.
В момента се изгражда защитна постройка, която да предпази от разрушаване църквата, която в същото време да я остави видима за туристи.
Крепостта над Бузовград също надминава очакванията на археолозите. При началните проучвания е установено, че крепостта e разположена на площ от 13 декара.
„Това е една от най-големите крепости Подбалкана. Крепостта е била важна през Ранновизантийската епоха VI-VII век и е съществувала и сериозно използвана през средновековието. Открихме материали от Х до XIV век. Това е един обект, който заслужава да се проучи, защото е много значим. Това което знаем за Казанлък и региона през средновековието е много малко“-разказа днес пред журналисти Рабовянов.
Крепостта над Бузовград е внушителна и е със сериозни крепостни стени с дебелина от 2 метра, като в момента са видими 4 кули. Със сигурност зад крепостните стени има и цитадела/вътрешна крепост/, съобщи на пресконференцията ръководителят на проучванията.
Разкопките се осъществиха с финансиране от Исторически музей "Искра“ - Казанлък.
kazanlak.com