Димитър Добрович /1916-1905/ - познатият и непознат български художник, родом от Сливен преди 200 години е творецът, който Художествена галерия - Казанлък представя от тази вечер до 3 август в експозиционните си зали.
Казанлък е четвъртият град, в който гостува уникалната изложба, посветена на 200 годишнината на първият български академично образован наш живописец и един от първите наши светски художници.
Димитър Добрович е и първият български художник, направил самостоятелна авторска изложба – това се случило малко след Освобождението, на 2 юли 1893 г. и изложбата била подредена в Народното събрание. Оттам миналата година започва и пътят на настоящата експозиция, представена първо в столицата, после в родния Сливен, в Стара Загора и от днес – в Художествената галерия на Казанлък.
Уникалността на житейския и творчески път на Димитър Добрович и значимостта му за изобразителното изкуство представи пред казанлъшкият медии директорът на нашата галерия Христо Генев.
Димитър Добрович е създателят на уникалната техника „елеофотография“ – колориране с живописна техника върху фотографии. Тази техника е създадена от Добрович за пръв път в световен мащаб, в края на XIX век. В по-късни години и особено в началото на XX век до появата на цветната фотография, „оцветяването“ върху черно-белите фотографии става масова и харесвана технология из целия цивилизован свят.
Освен “eлеофотографията”, обаче, Добрович има великолепни авторски произведения на портретната живопис, както и копия на ренесансова и барокова живопис от времето на живота му в Италия, където първият образован наш художник завършва Академията „Сан Лука“. Първите години на обучението му са в Цариград (4) и в Атина (11 години), следват 45 години в Рим, Италия, сред картините на големите италиански майстори
Димитър Добрович е модерен за времето си художник, скъсал с традицията, търсещ нови, светски сюжети, но и включващ новите технически открития. Той е и фигура, която спокойно може да се положи в европейското изкуство на ХIХ век. Художник със свой облик, своя богата житейска и творческа съдба, свързана колкото със световното изкуство, толкова и в здрава връзка с България.
Негови оригинални произведения, както и копия се пазят в Атинската пинакотека (която съответства на нашата Национална галерия), в италиански музеи и галерии, в частни колекции извън страната. Голяма част от картините си, в т.ч. тези от настоящата изложба са негово лично дарение за Художествената галерия в родния му Сливен, която днес носи неговото име.
Откриването на изложбата живопис "Димитър Добрович /1916-1905/" на ХГ „Д. Добрович“ - Сливен в залите на Художествената галерия – Казанлък е тази вечер от 18.00 часа.
Kazanlak.com