Близо 100-годишното списание за култура и обществен поглед „Кула“, издавано с различни прекъсвания от миналия век насам, отново ще бъде възродено. Тази година ще бъдат издадени две книжки, а от догодина периодиката ще влезе в традиционния си ритъм - по 1 бр. на тримесечие, общо 4 „Кули“ за година, с разход за Общината към 2000 лв. годишно.
При учредяването на списание „Кула“ на 19 февруари 1923 година, временният редакционен комитет си поставил като цел да представя "по-самобитните и значителни линии, които чертаят общокултурният лик на провинцията". Корицата, която остава непроменена до днес, е нарисувана от големия български художник, казанлъчанинът Иван Милев. Около списанието, Казанлък през 20-те години на XX в. оформя свой интелектуален кръг, подобно на кръга "Мисъл". Нашенският е "Кула" и в него се включват именити нашенски творци, като Антон Страшимиров, Петко Стайнов, Гео Милев. След 9-то юнския преврат същата година, редакционният комитет напуска Казанлък и сп."Кула" спира. Възродено е чак в 1981 г., после спряно, възродено пак в демокрацията в 1992 г. и пак спряно в 2013 г.
След поредица срещи, статии, публични и професионални дискусии и под напора на общественото мнение и творческата гилдия, Общината, която е носител на авторските права на списанието, се решава да поднови издаването, но при нови правила. Дългогодишният главен редактор на сп. "Кула" Стефан Бакърджиев, списващите го от 90-те години насам редактори, най-активен сред които за възраждането на списанието беше напоследък журналистът Петър Марчев - са "архивирани“ в „Изгубеното поколение“ (по Хемингуей) на новия век.
С днешното си решение, по предложение на Общинската администрация, Общинският съвет на Казанлък утвърди новият кръг "Кула" на Казанлък от 20-те години на XXI век. Тримата редактори са посочени поименно: поетът Румен Денев, поетесата и екс-журналистка Диана Рамналиева и поетесата и адвокат Гергана Атанасова. Главен редактор ще бъде Румен Денев - като заслужил доверието на най-широк кръг писатели, художници и творци на днешния ден в Казанлък - обясни пред сесията Сребра Касева, Началник на кабинета на кмета.
Кръгът на тримата редактори се разширява с добавен към редакционния – тричленен издателски екип. В него поименно и с решение на Общинския съвет от днес се посочват: Анна Кожухарова - директор на Общинска библиотека "Искра", Добрина Матова - директор на Общински литературно-художествен музей "Чудомир" и Кристалина Вълчева - управител на общинското дружество "Казанлъшка Искра", издаващо вестник "Искра". Тяхната роля ще бъде логистична, обясни пред журналисти Касева. Трите общински институции и техните ръководителки ще осигуряват компютрите, принтерите, интернет, подпомагане по издаването и предпечата - изобщо офис и организационната помощ за фри-ланс редакторите. А подбора на творбите, т.е. съдържанието - ще бъде задължение на тримата поети, зачислени днес в редакторския колектив.
Според приетият днес регламент по издаването, с предимство за публикация ще са художествените произведения от областта на литературата и литературната критика и младите автори, но в списанието ще намират място исторически и етнографски научни статии, преводи, както и произведения на съвременни казанлъшки автори в изобразителното изкуство. За фотография не се споменава, както и за компетентен по визуланите изкуства редактор.
Творците пък - вече няма да получават хонорари за публикациите на поезията, прозата, изследователските си статии, графиките и картините си, отпечатвани в новия формат на възродената „Кула“. Те ще могат да „кандидатстват“ за изява, като изпращат творбите си на имейла на редакцията: spisanie.kula1923@gmail.com. От там ново-посоченият съвременен кръг „Кула“ , (с пропуснат следовник на Иван Милев), ще подбира достойните за висотата на Кулата, въздигната посред общокултурния провинциален лик.
Красимира Стоянова
Kazanlak.com