На днешния ден се навършват 55 години от смъртта на Ген. Иван Вълков – военен министър и дипломат, почетен гражданин на Казанлък от 1928 г. , на когото Казанлък дължи установяването на военното производство и днешен „Арсенал“. Ген. Иван Вълков е бил удушен в Старозагорския затвор от надзирателя Стефан Стайков, който за награда получава къщата на Ген. Вълков в София – припомни на пресконференция днес Йордан Маринов, председател на Общобългарски комитет „Ген. Иван Вълков“.
Общобългарският комитет, КТ „Подкрепа“ и Съюза на репресираните в Казанлък направиха днес помен, за възпоменание на Ген. Вълков и на още трима, загинали трагично от комунистически репресии. Почетена бе 70-годишнината от гибелта на Никола Петков, 40 години от смъртта на журналиста Георги Заркин, убит от ДС в Пазарджишкия затвор и 20 години от кончината на инж. Полк. Чаньо Стоянов – директор на „Арсенал“ в първите години на прехода.
Йордан Маринов определи кончината на инж. полк. Чаньо Стоянов като последната комунистическа репресия в Казанлък.
През 1996 г., директорът на „Арсенал“ по това време Чаньо Стоянов е бил арестуван и прекарва няколко месеца в разпити в казанлъшкия следствен арест. Според проучванията на Маринов, арестът е направен по поръчение на Държавна Сигурност и лично на полк. Цветан Цветков, зам. началник на 6-то Управление на ДС и главен секретар на МВР по онова време. Малко след излизането си от казанлъшкия арест, инж. Чаньо Стоянов получава инфаркт и умира. „Това е последната болшевишка репресия срещу неудобните на комунистическата партия, извършена е по времето на Жан Виденов, малко преди да дойдат на власт демократичните сили,“ обясни Йордан Маринов.
Зараждането в Казанлък и приноса на трима казанлъчани за утвърждаването й, бяха удостоени с грамоти след пресконференцията на скромна церемония.
На 8.II. 1989 г. на тайна нелегална сбирка по официалния повод – рождения ден на д-р Константин Тренчев е учредена КТ „Подкрепа“, с участието и на казанлъчани. Официално, конфедерацията тук се учредява на 15. Декември 1989 г., разказа Цветанка Пискова – дългогодишен и настоящ председател на синдиката в Казанлък. По същото време – малко след 10-новемврийския преврат в БКП, в Казанлък вече се провеждат срещи на неформална група съмишленици, наречена Конфедерация за демократични промени, с участието и на съмишлениците на Подкрепа – спомни си Николай Александров, председател на СДС. След като получили писмо от д-р Жельо Желев с покана да се обединят в Съюз на демократичните сили – казанлъчани учредили дни след националното и казанлъшкото СДС.
Днес десницата е разделена – признаха с болка тримата днешни представители на някогашното СДС в Казанлък: Цветанка Пискова, Николай Александров и Иван Лапчев - представляващ Иванкостовото крило на стария съюз, днес ДСБ. Те получиха грамоти за изключителни заслуги при изграждане на българската демокрация, по инициатива на Комитет за честване на 25 г. от началото на демократичните промени в Община Казанлък (1989 - 2014), с председател инж. Бончо Сарафов – първият демократичен кмет на Казанлък.
Паметта и спойката на идеите, с които някогашната стара десница е чертала пътя на демокрацията, са днешните жалони за обединение – обединиха мнението си политиците. Нароихме се достатъчно, дойде време за оздравяване на десницата, подчертаха Пискова, Александров и Лапчев.
Kazanlak.com