С тържествена литургия казанлъшкият павославен храм “Свети Пророк Илия” отбеляза своята 140 годишнина. Той посрещна годишнината си изцяло обновен, с нова фасада и черковен двор, ремонтирана камбанария и “освежени” икони.
На мястото на сегашната, известна сред казанлъчани Кулинска черква, някога се е издигал първият православен храм в Казанлък, построен дълбоко под земята още през 1812 година. В храма се е влизало по 12 стъпала надолу в земята. Иконите били рисувани на златен фон и доставяни от Одеса и Цариград. Не било разрешено да се бие клепало за църковните служби, по тази причина клисарят на черквата рано сутри минавал по хорските къщи и с три удара по вратите известявал за службата.
В началото на 60-те години на 19-ти век братята Бозвели и други видни кулинци откриват подписка за събирането на помощи за построяването на нов храм, тъй като старата черквица не побирала богомолците от квартала. Султан Азис издава необходимия ферман за градежа на храма и започва трескава дейност, така че само за няколко месеца храмът е построен. Иванчо и Теньо Бозвели купуват от Цариград и изпращат в Казанлък две железни двукрили врати, поставени на двата входа за храма. Поръчаната трета врата не пристига, поради което впоследствие се налага кулинци да зазидат с тухли открития северен трети вход. Освен портите братята Бозвели купуват с лични средства четири слънца и един кръст, на чийто дръжки са изписани имената им. Архитект на строежа на Кулинската черква е известният по онова време строител на храмове- майстор Йосю. И до днес се счита, че православният храм “Свети Пророк Илия” е най- издържан в архитектурно отношение в цялата околия. Дълъг е 30 метра, широк 18м. и висок 12,5м.
Черквата в стария казанлъшки квартал е опожарена през лятото на 1877 година, когато войските на Сюлейман паша навлизат в Казанлък.
Изпокрилите се в храма жени, старци и деца след дълга съпротива са избити и изклани. Костите на повечето от тях са зарити в някогашния трап, останал от страта черква. На мястото му сега в двора на храма са посадени две огромни лехи от чимшир във вид на кръстове.
През май 1880г. Инициативен комитет начело с енорийския свещеник Иван Славов взема решение за събиране на средства за градеж на нов храм.
Година по-късно Кулинската черква отново вие снага, но без огромното кубе, което се вижда надалеч от града.
По повод юбилея на черквата Община Казанлък, с помощта на донорство по Програма “Красива България” възстанови един от най- красивите казанлъшки храмове.
Сезонна работа в рекламна агенция
Търсим колега за свободната позиция общ работник-разпространение на плакати на морето. Желателно е кандидатът...
Рекламна агенция търси касиер
Касиер в рекламна агенция Изисквания: -Добра финансова грамотност - Желание за обучение и развитие - Внимание...
ПХГ ”Св. Св. Кирил и Методий“ - Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по следните специалности:
Профилирана хуманитарна гимназия ”Св. Св. Кирил и Методий“ гр. Казанлък, обявява прием за учебната 2025 /2026г. , по...
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем.
Хижа голяма Бузлуджа-нова се отдава под наем. За допълнителна информация и оглед-тел: 0882966489. ...
Аквапарк Овощник търси персонал за сезон 2025
Аквапарк Овощник търси персонал за следните позиции, за сезон 2025: - Помощник готвачи - Бар - Паркинг - Касиерки -...