Традициите на сватбените обичаи на всички етнически групи в казанлъшкия край ще бъдат подробно проучени, записани, обобщени, дигитализирани и качени за безплатно ползване в интернет от всички , които искат да научат как да направят сватба си, според традицията и обичая на дедите им.
С мащабния научно-изследователски труд се заема Общинска библиотека „Искра“, с помощта на народните читалища от общината и с активното партньорство на три от тях – читалищата в Копринка, Крън и Шипка. Проектът* носи името „На една земя, под едно небе. При изворите на живота“ и е спечелил финансиране от Фондация „Глобални библиотеки-България“ в конкурс на Министерството на културата. Общата стойност е 4,2 хил. лв., от които безвъзмездна помощ 3,3 хил. лв., а останалите са съфинасиране от бюджета на казанлъшката библиотека.
В рамките на около четири месеца, от декември до март догодина, 12 специалисти от библиотеките и читалищата ще събират информация, снимков и видеоматериал, ще записват спомени и разкази на казанлъчани за различните автентични обичаи в нашия край.
Ползвайки етнографската методология, казанлъшките изследователи ще проучат, запишат и обобщят традициите на всички представени в казанлъшкия край етноси – българския, каракачанския, арменския, еврейския, турския, българо-мохамеданския и ромския етнос с неговите кланови разновидности.
Ще бъдат изследвани и представени трите степени на сватбата – от избора, сватосването и сгодяването през обичая по време на самото сватбено тържество до ритуалите и традицията за дните след сватбения ден. Проучването ще включва както ритуалите, така и цялата сватбена символика – музиката, облеклото, накитите, байраците и пр.
Паралелно със събирането и записването на спомени, снимки и пр., библиотечните специалисти ще имат работа и на терен – ще заснемат съвременни сватби на различни етнически групи от казанлъшко, за което им партнират кметове по селата и ГРАО на Община Казанлък.
От библиотека „Искра“ отправят покана към казанлъчани да откликнат със своите сватбени спомени, снимки, видео на традиционни обичаи от миналото и днес, с които могат да помогнат за попълването на дигиталния архив, илюстриращ сватбените обичаи. Снимките ще бъдат сканирани и веднага върнати на семействата, видеото ще бъде копирано, така че казанлъчани могат да са спокойни, че ще запазят спомените си в семейните албуми.
Едно от най-ценните предимства на бъдещата „Сватбена библиотека“ ще бъде нейното публикуване за безплатен достъп в интернет – на сайта на Общинска библиотека „Искра“. Така станалите модерни напоследък и в Казанлък „традиционни сватби“ ще имат безценен извор за допитване и информиране на младите семейства от всички етноси, които са решили да направят сватбата си по обичая на дедите си.
Kazanlak.com
* Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки-България“ в рамките на конкурс „Библиотеката-активен участник в обществения живот“, сесия 2, в изпълнение на Договор РД11-00-115/24.06.2016 г. с Министерство на културата, Р. България.
Проект “На една земя, под едно небе. При извора на живота”, Договор за безвъзмездно финансиране № МК-38/25.11.2016 г.