Общинска библиотека „ Искра”, като водеща организация, разработи проектно предложение в поредната проектна сесия на Фондация „Глобални библиотеки- България”, съобщи директорът на библиотеката Анна Кожухарова.
Разработеният проект е наречен „На една земя, под едно небе. При изворите на живота”. Той е за проучване на сватбените обичаи при различните етноси в община Казанлък .
Основната цел на проекта е изследването и събирането на информация за сватбения обреден комплекс при различните етноси, повишаване обществената осведоменост за разнообразието на местната общност и изграждане на обществени отношения в дух на толерантност и разбирателство по пътя на по-добрата осведоменост.
Така ОБ „Искра“ си поставя за цел да стане лидер в проучванията на местните обичаи и традиции, да попълни фондовете си с информация за етническата характеристика на края, да удовлетвори търсенията на потребителите си по темата, както и да се активизират нови читателски публики.
Целевата група на конкурсната разработка е широка- отделните етноси на територията на общината, обединени на географски принцип и в различни неформални групи – читалища, клубове, църкви, НПО и други подобни, както и краеведи, учители, етнографи, представители на местната власт и политическите партии и други специалисти, в чиято практика е залегнал принципа за изграждане на политики за регулиране на междуетнически отношения.
При спечелен конкурс проектът ще се осъществи, съвместно с читалищните библиотеки в: Крън, Шипка, Копринка и с останалите библиотеки в общината.
Очаква се в края на проекта да се събере информационен и документален масив с богата краеведска информация и да се отпечата издание „ На една земя, под едно небе. При изворите на живота”.
„Имаме наблюдения, че отделните етноси живеят в изолация, не познават бита и културата на останалите, което пречи на тяхното приобщаване към обществото, за приемането на различията и изграждане на уважение и толерантност в обществените отношения. Има реална опасност да се забравят и обичаи и вярвания даже в самите етноси, да се забравят морала и поуката на традицията. Проучването, събирането, съхранението и популяризирането на информация с такова съдържание ще съхрани корените. Ще вдъхне увереност за значимост и зачитане. Така сформираната идея е предизвикателство за библиотечната гилдия, но смятаме, че е актуална, крайно необходима и ще запълни празнини в културата на местната общност. Имаме амбицията чрез нея да докажем и потенциала на библиотечните специалисти, както и да работим за изграждането на визия при библиотеките на съвременни информационни, образователни, културни и социални центрове.”- твърди директорът на Общинска библиотека „Искра” Анна Кожухарова, ръководител на екипа, разработил идеята.