Галина Стоянова изказа признателност на известния учен за активната помощ по изпращането на документите от Министерство на културата за кандидатурата на местни културно-исторически обекти за вписване под егидата на ЮНЕСКО. На фона на признателните аплодисменти на казанлъчани, тя благодари за успешните усилия на всички, ангажирани с подадения формуляр в Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО с искането на община Казанлък за включване в Индикативната листа за културно и природно наследство на Република България на „Царския некропол на тракийския град Севтополис“. Министърът на културата Вежди Рашидов е одобрил искането на Общината за включването на гробницата като сериен обект, разширение на вписаната „Казанлъшка тракийска гробница.
По време на представянето на книгата на проф.Овчаров „Археолог - От „Осанна!“ до „Разпни го!““ в Исторически музей „Искра“ в град Казанлък Кметът на Общината прегърна идеята на известния археолог да направи за града модерен пътеводител, подобно на този, който е създал за Перперикон – с модерни снимки и увлекателен разказ за туристите из археологическия комплекс.
На публиката в залата проф.Овчаров разказа за трансформацията в гледната си точка от академичен археолог към пътешественик с активна мениджърска и организационна дейност в посока за развитие на културния туризъм. Авторът на 54 научни труда описа страстта към разкопките и вълнението от пътешествията като извървян път до всяка научна победа на откривател.
В очерците в книгата си „Археолог - От „Осанна!“ до „Разпни го!““ той разказва за интересната съдба на археолози от 19-ти век до наши дни. Срещата с проф.Николай Овчаров бе в рамките на инициативата на Библиотека „Искра“ за участие в Националната кампания „ Четяща България”. Културните мероприятия преминават под мотото „Походът на книгите” и се провеждат под патронажа на кмета на община Казанлък Галина Стоянова.
Пресцентър Община Казанлък