- Има ли такова чудо “ромска телевизия в България” или това е просто плод на твоето упорство? И има ли място за такава телевизия у нас?
- За да работим вече 7-ма година, значи има. Дори бих казал, че е страхотен глада за такава програма на медийния пазар в България и ще ти кажа защо: първо, ромите са една съществена част от българското население- около 10 %. Една такава програма в национален мащаб би имала гарантирана аудитория още със старта си. Това ще рече около 1 милион зрители, отделно още близо половин милион, които биха гледали макар частично програмата ни, ей-така, от чист любопитство. По този начин една такава програма би послужила и като мост между различните етноси в България , понеже в нея ние включваме време и за другите малцинствени групи, които имаме- власи, арменци, евреи, турци.
-Защо тогава във Видин местната кабеларка не желае да ви препредава?
- Когато стартирахме ни приемаха с огромна насмешка: “какви са пък тия- ромска телевизия ще правят и от какъв зор?” Това беше докато успеем да се наложим. Сега вече местната конкуренция изпитва страхопочитание и уважение към нас, защото видяха, че успяхме да се наложим. Ние имаме реална аудитория. Хората, които работят при нас непрекъснато се развиват, тъй като са млади, образовани и амбициозни.
- Като ромска телевизия, получавате ли пари от различни неправителствени организации?
Допреди година и половина –две, аз лично оприличавах процеса по интеграцията на ромите с процеса по присъединяването на България към Емропейския съюз. Мисля, че между двата процеса има паралел. Знаем, че след две години държавата ни ще е член на ЕС. Но приобщаването на една етническа група, голяма, каквато е ромската е един дълъг процес, който трябва да стартира от двете страни: от една страна -самите роми трябва да започнат да се променят и да разберат, че живота не се крепи само на привилегии и социални помощи, а има и своята порция отговорност след като живееят в гражданско общество. От друга страна- всички, които не са роми, българите, останалите трява да са готови да приемат ромите с тяхната самобитности без предубеждения. Трябва да проумеят, че ромите са неразделна част от българското общество. Да се разрушат досегашните стереотипи и да градим на чисто.
Деляна Бобева