На 10 март беше публикуван списъкът на допуснатите до участие в Спартатлона. До участие са допуснати ултрабегачи от над 50 страни. От хилядите желаещи да участват бяха допуснати 390 ултрамаратонци, като казанлъчанинът Ради Милев е единствения българин.
До сега Ради е завършвал Спартатлона 2 пъти – през 2003 и 2008 год. съответно на 55 и 60 годишна възраст. Той е и последния българин завършвал Спартатлона (през 2008 г.). През тази година казанлъчанинът ще бъде на 68 години. В 33 –годишната история на Спартатлона само двама души са завършвали на по-голяма възраст.
Спартатлонът е най-реномирания ултрамаратон в света. Провежда се ежегодно от 1983 година. Стартът е в 7 часа последния петък на месец септември от Акропола.
Според статистиката в това бягане финишират едва 1/4 до 1/3 от стартиралите. Има години в които са завършвали дори по-малко от 25 % от стартиралите.
В спортния свят завършилите Спартатлона се смятат за герои. Бягането не е комерсиално и няма награден фонд. На финала всеки успешно финиширал получава само венец от маслинови клонки и купичка с вода. Въпреки това мечтата на всеки ултрамаратонец е да завърши Спартатлона, независимо от сравнително високата (за нас!) такса за участие от 520€.
Спартатлонът представлява непрекъснато бягане от Атина до Спарта (246 км.). По трасето има 75 контролни пункта (на всеки 2 до 5 км.) и неспазването на което и да е от контролните времена води до отпадане на участника. Други неблагоприятни фактори са влажният въздух, високата температура, голямата температурна разлика през деня и през ноща, това че 95% от бягането е по асфалт и др.
По мнение на изявени ултра бегачи Спартатлонът е много по-труден дори от ултрамаратона в Долината на смъртта.