14-годишно момче от ромски произход отива в Социално-педагогическия интернат в с. Драгоданово, област Сливен след решение на Районен съд- Казанлък от 25 януари. Възпитателната мярка срещу непълнолетния Я.И.Н. е приложена по искане на местната Комисия за борба с противообществените прояви на децата.
Момчето живеело с баба си по майчина линия в казанлъшкия ромски квартал „Кармен“. Баща му е неизвестен, а майката била изчезнала от района преди няколко години и оставила децата си. Бабата А. Е. се грижила освен за 14-годишния и за другите си трима внуци – братя и сестри на Я., но с много оскъдни средства - пенсия и детски добавки. Непълнолетният Я. се отглежда в лоша битова среда, като му липсват вещи от първа необходимост – дрехи, обувки и храна, посочват държавните органи в делото.
От своя страна момчето заявило пред съда, че не желае да постъпва във възпитателно училище, а бабата казала, че ще продължи да се грижи за него и другите деца на дъщеря си.
От прокуратурата и детска педагогическа стая, обаче посочили противообществени мотиви за въдворяването на младежа. Я. бил записан в 8-ми клас в ОУ “Антон Страшимиров“ в ромския квартал в Казанлък през тази учебна година, но не бил редовен в посещението на учебните часове. Затруднявал се при усвояване на учебния материал и на практика бил неграмотен. Баба му изпитвала затруднение при упражняване на ефективен контрол над поведението му. Момчето често излизало само, баба му не знаела за местонахождението му, като има четири такива регистрирани случаи в МКБППМН на напускането му на дома му в Казанлък. Намиран е без документи за самоличност и без парични средства, без да уведоми баба си за това.
В местната комисия са регистрирали два нови сигнала за противообществени прояви на непълнолетния. Първият е от дирекция “Социално подпомагане“ - Казанлък, че Я. продължава да извършва системна просия в центъра на града и в района на жп гара - Казанлък. Второто дело е образувано по повод на преписка от РП-Карлово. През август 2015 г. Я. напуснал Казанлък и е бил в Карлово без знанието на настойничката си. Там заедно с друго лице - Т.Й. от Карлово, обикаляли контейнерите на града, за да търсят храна. В района на бившата търговия на едро в града, Н. видял отключен автомобил, от който взел телефон “Нокиа“ и сумата от 300 лв. 14-годишният казанлъчанин, обаче, предал крадените вещи и пари на карловския си „съдружник“ Т.Й. , който дал на момчето 5 лв., с които да си купи билет за влака, за да се върне в Казанлък.
Липсата на контрол поставя в риск живота, здравето и развитието на непълнолетния Я.Н., като го прави лесен за манипулация и податлив към противообществени прояви. Тези обстоятелства водят до повишаване на опасността лицето да извърши нови противообществени прояви, така и самия той да стане жертва на престъпление, изразяват становище държавните органи пред Районния съд в Казанлък. И с оглед на това Съдът намира, че предложението на Комисията за борба с противообществените прояви на децата в Казанлък - за налагане на непълнолетния Я. на възпитателна мярка „настаняване в Социално-педагогически интернат“ е правилно предложена и съответства на поведението му.
„Съдът намира, че ако той попадне в такова училищно заведение, със системен режим и засилен педагогически контрол, така наложената възпитателна мярка ще му даде възможност да продължи образованието си, ще му въздейства превъзпитателно, с цел да изгради ценностна система и ще го откъсне от неблагоприятната семейна среда“, посочва още в решението си Районния съд – Казанлък.
кazanlak.com