Предложения за изменения в интегрирания план за градско развитие на Казанлък до 2020 година бяха подложени на обществено обсъждане снощи в залата на „Искра“ 4.
Във връзка с новия програмен период, даващ възможност за финансиране в регионалното развитие на България, е необходимо да се спази процедура и до края на 2015 да се внесат допълнителни обекти в приетия вече план, тъй като следващата такава възможност ще бъде чак през 2019 г., поясни Хабибе Богутлиева – началник на общинския отдел за програми и проекти. Допустимите за включване в плана обекти също трябва да отговарят на ред специфични законови и програмни изисквания.
Общият интегриран план до 2020 г. е на стойност 98 млн. лв. и включва 31 проекта, разпределени в три зони за въздействие – Изток, индустриална и северната част на града. Предложените снощи допълнителни обекти не могат да са извън тези зони, освен някои изключения като транспорта и интегрирането на периферията и да не са на по-висока стойност от 20% от общия план, т.е. да са за не повече от 19,646 млн. лв. общо
Така като допълнителни обекти администрацията предложи на казанлъчани, а в последствие ще внесе за одобрение в Общинския съвет следните инвестиционни проекти:
- Обновяване на сградите на основните училища в селата Ръжена, Хаджидимирово, Шейново, Овощник, Горно Черковище, в градовете Крън и Шипка, на детска градина № 17 и на детска ясла № 8 в Казанлък, на обща стойност 9,5 млн. лв.
- Интегриран градски транспорт на Казанлък, на стойност 6 млн. лв.
- Енергийна ефективност на административни и жилищни сгради на Община Казанлък на стойност 5 млн. лв. и Енергийна ефективност на студентски общежития – за 3 млн. лв.
- Парк в кв. „Изток“ (високите блокове, парка с „Ракетата“) на стойност 1,6 млн. лв.
- Изграждане на 4 улици в Изтоното: „Толиати“, „Фукояма“, „Сент Ерблен“ и „Верия“ на обща стойност 3,7 млн. лв.
- Изграждане на 2 улици в индустриална зона – пресечка на “Козлодуй” (южно от Хлебозавода) и пресечка на 23 “ПШП до „Зино“ – на обща стойност близо 1,6 млн. лв.
Проектите са готови и биха могли да се реализират в периода 2016-2018 година.
На общественото обсъждане присъстваха основно ангажирани с общината казанлъчани – директори на училища и кметове на населени места, директори и служители на общински културни институти.
Председателята на НЧ „Възродена Искра-2000“ предложи в Интегрирания план да се допълни и обновяване на общинската сграда на бившето училище „Иван Недялков“ в Казанлък (МУЦ), което се ползва от читалището, с мотива, че казанлъшкото читалище обучава над 500 деца – толкова, колкото са пътуващите към града ученици от селата ( които с обновяване на сградите на селските училище общината се надява да върне в тях). Предложението бе протоколирано и ще бъде внесено пред ОбС.
Напълно удовлетворено се оказа искането на директорката на библиотеката Ана Кожухарова в следващите реконструкции да се предвиди филиала на библиотеката до Тюлбето. Тази къща е заложена за реконструкция – обясни Богутлиева. Невъзможно за включване в Интегрирания план се оказа искането на директорката на Театъра Диана Рамналиева за изграждане на нова театрална зала или реконструкция на бившето Кино „Лекс“ в Общината - за театър.
kazanlak.com