15:15 | 30 август 15 8978

Алена пожела на ТЕМП да открие скоро тайните на „Малка косматка”

Пожелавам на ТЕМП много скоро да разкрие какво лежи и в могилата „Малката косматка”! Това каза Светлана Тилкова,  известна като  астролога Алена при представянето снощи в Казанлък на книгата на археолога от НАИМ при БАН Диана Димитрова „Гробницата на цар Севт III в могила Голяма Косматка”. Авторката е участник в археологическите проучвания и заместник-ръководител в екипа на доц. д-р Георги Китов, който разкри монументалното съоръжение през есента на 2004 г.  Алена и съпругът й са издатели на книгата й.

Изключително внимание предизвика новата книга сред казанлъшките и научните среди, дошли на амфитеатъра зад Казанлъшката гробница. Сред гостите бе зам. областният управител Маноил Манев, както и кметът на Шипка Стоян Иванов.

Луксозното издание е двуезично и представя подробно резултатите от разкопките, както и добилите вече световна слава артефакти. Текстът е онагледен с повече от триста снимки и рисунки, представящи процеса на работа и откритите находки, някои от които се публикуват за първи път.

Книгата имаше предпремиера  напролет, по време на изложбата на съкровищата от гробницата на Севт III в Лувъра и вече се продава там. Снощи тя бе презентирана и у дома – в Долината на тракийските царе, която според  Георги Китов и сподвижницата му и колега Диана Димитрова е сравнима с долината на Делфи и делфийските светилища и храмове.

Забележителната научна теза на Георги Китов, споделяна и от Диана Димитрова е, че гробницата в Голямата косматка е разположена в изграден по-рано храм. Научната теза е описана в книгата й, която за пръв път представя научните изследвания и археологическите проучвания на Голямата косматка на нейните откриватели – експедиция ТЕМП.

Това не е типичния храм, каквито са намирани в градовете, например в Севтополис, обясни пред публиката Димитрова. Според археолозите от ТЕМП помещението в Голямата косматка е построено от траките за да бъде храм за изпълнение на култовите им орфически мистерии. Какви са били те – е трудно да кажем днес, тъй като траките са нямали писменост – добави Димитрова. Водещата теза е, че подобни храмове са строени от траките в долината, далеч от центъра на града (Севтополис), за да се изпълняват мистериите в „Утробата на Богинята –майка”.

Според археолозите т ТЕМП,  след смъртта на Севт III храмът в могилата „Голямата косматка” е превърнат в негова гробница.

Както знаем, костите от тялото на владетеля Севт III не бяха намерени в гробницата, а само атрибутите на властта – златния венец, наколенници, фино платно, тъкано със златни нишки, бронзовата глава – негов паметник на входа и др. Това археолозите отново обясняват с орфическия обичай за разчленяване и разпиляване по земята на телата на мъртвите.

Какво крие другата съседна могила от долината около Шипка -  „Малка косматка” все още не е проучено. Да се намерят възможности ТЕМП да проучи могилата, Светлата Тилкова – Алена не само пожела на Диана Димитрова, а и повторно настоя за това, докато получаваше поздравления от името на кмета Галина Стоянова от началника отдел „Култура” Сребра Касева.

Дали Казанлък ще намери възможности за нови археологически разкрития зависи не само от желанието на казанлъчани и местната власт, а разбира се, е и въпрос на помощ и интерес от страна на археологическата и историческа научна общност и най-вече на държавата чрез Министерството на културата.

Kazanlak.com

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак