Близо 4 милиона и 500 хиляди са преминалите през миналата година през страната ни туристи, съобщи на семинар в Казанлък ст.н.с.2 ст. д-р Петър Петров, председател на УС на Българската асоциация за селски и екотуризъм-БАСЕТ.
България е на първо място в света по брой на кадри, завършили средно и висше образование със специалност "туризъм", но все още няма достатъчно добри продукти в сферата на този отрасъл, което било парадокс, каза Петров.
56 средни и 10 висши училища ежегодно "бълвали" на туристическия пазар у нас кадри, които обаче не били с добра квалификация и реално не можели да произвеждат конкурентноспособни туристически продукти. Развитието на селски и екотуризъм било преди всичко нагласа и естетика, категоричен е Петров, според който дълбоко било заблуждението на ред общински администрации, че от всяка горска пътека ставало екопътека.
Петров, който е ръководител на секция "Природна среда" в БАН намира за парадоксален и друг факт: с най-лоши показатели по отношение на събираемостта на данъците по отрасли бил туристическият- под 1% в общия дял. В същото време отрасълът заема 13% дял в националната ни икономика. Това е показател, че туризма е една от сферите където най-лесно се укриват приходи, категоричен е председателят на БАСЕТ.
Той бе сред основните лектори на семинар, организиран от община Казанлък и японската агенция за международно сътрудничество JICA. На семинара японските експерти направиха примерни предложения, свързани с реализацията на проекта "Възраждане на Казанлък".
До 2007-ма година в Казанлък да заработи единен център, т. н. Showcase или "Витрина" на туризма. Тя трябва да предлага цялата необходима туристическа информация, както и да разполага с магазии за сувенири и традиционни продукти от района. Създаването на местна сертифицираща институция, в помощ на производителите на розови масла и билки, създаването на организация, чиято далечна цел да е изграждането на световен център в Казанлък за развитието на нови сортове рози, съчетани с медицинската сила на аромакологията, са част от другите предложения на експертите от JICA, направени по време на семинара.
Сред атрактивните им предложения в сферата на туризма е идеята за провеждане на мониторингова туристическа обиколка "Почувствайте всички измерения на Казанлък". Направените от японските специалисти предложения са базирани на различни идеи и предложения, направени от местни представители на туристическия бизнес в поредица от семинари и кръгли маси.
През май разработеният в България предварителен проект на японските експерти от JICA ще бъде предложен на вниманието на управата на агенцията за международно сътрудничество в Токио. Там ще бъде взето решението за евентуалното финансиране на дейности по проекта и техния конкретен размер, уточни Кен Кавасаки, ръководител на проекта "За възраждане на Казанлък".
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал: кухненски работници и сервитьори. За контакти на място в к-с “Есен”,...
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....