Без решение общинските съветници на Казанлък оставиха въпроса за продажба на част от активите на общинското търговско дружество “Балкан-К” ЕАД.
Четири обекта на фирмата бяха предложени за продажба, предвид огромната задлъжнялост на дружеството, както и недоброто фатическо състояние на обектите. След дълги лингвистични спорове в стил “кое е първичното- кокошката или яйцето”, съветниците не взеха решение по предложенията за продажби. Изтъкнати бяха различни мотиви за липсата на решение, като нито един не почиваше на конкретни факти.
Вече седма година общинската фирма трупа загуби, които частично се покриват с продажба на част от активите.
В момента дълговете на дружеството възлизат на 126 хиляди лева.
На първата за тази година сесия на Общинския съвет бяха предложени за продажба общо 4 обекта на фирмата - магазин “Здраве”, склад на комплекс “Здраве” и два обекта в кв. “Изток”- хранителен магазин до блок 23, с площ 126 кв.м и компютърна зала в същия квартал до същия блок, с обща площ 188 кв.м.
На последните два обекта вече 8 години наемател е фирма “Атропа - Найда Марева”. С пълномощно обектите се стопанисват от дъщеря и - Ана Марева. Месечният наем, който наемателите заплащат на “Балкан” е в размер на 500 лева. Отделно от това наемателката плаща и такса “смет”, в размер на 180 лева годишно. Според Ана Марева, това е задължение на “Балкан-К”.
Само преди дни в обекта, стопанисван от Марева е направен опит за влизане. Разбити са прозорците от източната част, откъдето безпрепятствено крадците са можели да влезнат в магазина. В същия клуб се намира е един от филиалите на градската библиотека “Искра”. Десетките книги там са заобиколени от фекалии, всевъзможни боклуци, фасове и куп битова мръсотия.
“Когато взех преди 8 години взех обекта под наем, при това чрез търг, тук имаше огромни плъхове - разказва Марева. - Извадихме пет камиона с боклуци, заедно с 6-тима цигани, на които естествено плащах аз. Една стотинка “Балкан” не ми е признал за разходи през всичките тези години. Изключение са 300 лева, за изпочупените прозорци. Но те не струваха толкова. Отделно от това в магазина съм вложила още няколко хиляди лева само за решетки, средства за хънтър, платила съм електроизолацията- тъй като в обекта нямаше ток, когато го взех. Нямаше нито един контакт, нито една врата. Всичко беше разградено. Аз не мога повече да влагам пари и нищо да не ми признават. Ако е мое, разбирам, но то не е. Като излезна оттук, аз ще си взема вратите, контактите, ще си смъкна решетките и то пак ще остане разграден двор.
Когато взех обекта под наем, се наложи аз да платя и документа- разрешително за хранителен магазин. Оказа се, че “Балкан”-К- тогава нямаха пари и за това.
Няколко пъти исках пред управата на фирмата да купя обекта. Оказва се , че общинските съветници не дават. Защо?
Ако обявят обекта на търг, ще участвам, стига да не искат непосилна цена. В противен случай ще си търся друго място. Или ще си построя ново, много по-евтино”.
Деляна Бобева