Кабинет по здравно образование бе открит в началото на седмицата в ПМГ “Н. Обрешков” в Казанлък.
Той е част от проекта “Обществена програма за превенция от наркотични вещества в училищата”, който се реализира чрез сътрудничеството между Тримбос институт-Холандия, Фондация “Български център за джендър изследвания” и Община Казанлък. Финансовата част на проекта е обезпечена от Министерството на външните работи на кралство Холандия, по програма “МАТРА”. Новоткриият кабинет е изцяло ремонтиран и обзаведен с помощта на дарители.
В него от началото на втория учебен срок ще започнат едночасови седмични занятия по здравно образование за всичките 500 ученици в гимназията.
Занятията ще се водят в 4 различни модула, избрани чрез референдум през декември от ученици, учители и общественици.
В тях тинейджърите ще получават ценни знания в областта на сексуалното образование, рисковото поведение, наркотичните вещества и здравословния начин на живот.
По време на работна среща преди официалното откриване на кабинета бе представена цялостната рамка на проекта, резултатите от реализираните до момента дейности и предстоящите фази на превантивната програма на математическата гимназия.
По време на церемонията по откриването на кабинета по здравно образование бе връчена и специална награда на десетокласничката Камена Костова за най- добър слоган на проекта. Жури и ученици са предпочели за мото на своите усилия и знания изречението: “Хазартна личност ли си - не преигравай със здравето си”.
Освен Камена, грамоти за принос и благодарност получиха представители на местни фирми, търговци, обществени организации и граждани, подпомогнали реализацията на проекта и ремонта на кабинета за здравна превенция.
Специлоно отличие ръководството на гимназията връчи на Министерството на външните работи на Кралство Холандия за оказана методическа и финансова помощ.
Отличието бе връчено на Лиенеке Аусти - експерт от Тримбос институт. Заслужен приз за приноса си към родния град и оказаното съдействие и сърцата работа по проекта получи и националният координатор на проекта Десислава Гоцкова.
Оборудаването в кабинета по здравно образование е на стойност 3 хиляди евро. Отделно над 5 хиляди лева са вложени за ремонт на помещението. Класна стая разполага с телевизор, компютри и библиотека.
Крайната цел на начинанието, прилагано пилотно в три български общини е изработването на учебник за здравно образование, по който да се обучават подрастващите в българското училище.
Работата по проекта ще продължи още две години.