Учредяване на гражданска инициатива между църквата, Общината и училищата в Казанлъшко, в търсене на правилния път за изграждане на ценностната система у младата личност и противодействие на негативизмите в обществото – това бе поводът, който миналата седмица събра в храм “Св.Пророк Илия” свещеници, представители на Община Казанлък, учители и директори на училища.
Подобни съвместни практики има вече в страната. Църква и Община работят заедно по проблемите на деца със специални нужди, с наркозависими младежи, в градовете София, Силистра, Русе, Сливен, Варна и Пазарджик.
“За първи път подобна среща се провежда в православен храм”, сподели свещеник Петър, като надеждите на божите служители са начинанието да има своето естествено продължение и да прерасне в постоянен форум, където да бъдат разисквани и да се работи по преодоляване проблемите на подрастващите. В срещата участие взеха гл.ас.д-р на богословските науки Свилен Тутеков от ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий” и Ева Варджийска – консултант в православната църковна организация “Покров Богородичен”. Пред присъстващите д-р Тутеков заяви, че църквата като начин на живот цели намиране на най-добрия начин за възпитание.
Необходимостта от спешни действия в тази насока бе подсилена и от изнесената от прокурор Галина Гугушева статистика за престъпността сред малолетни и непълнолетни в Казанлъшкия район.
Завишен е броят на престъпленията, извършени от непълнолетни и малолетни на територията на общините Казанлък, Павел баня, Мъглиж, Гурково, Николаево, обслужвани от Районна прокуратура – Казанлък. От всички регистрирани престъпления 7,5 процента са извършени от деца, техният брой е 206. 307 деца са регистрирани в Детска педагогическа стая, 42 от тях са регистрирани през 2004г. През същата година са образувани 127 дела срещу малолетни и непълнолетни. Съставени са 62 обвинителни акта, 52 деца са осъдени, голяма част от тях са извършители за 2 или 3 път. Прокурор Гугушева изрази категоричното си становище, че не е убедена във възпитателното въздействие на налаганите наказания.
Не по-оптимистични са данните, представени от АГО – Казанлък.
165 са направените аборти по желание през 2004г. в АГ-отделението на МБАЛ, 12 от тях са на нераждали жени, 56 на жени с по 1 дете. 14 са младите момичета на възраст 15-16 години, прекъснали бременността си. По данни на специалистите има и случаи , в които 11-12 годишни деца раждат.
Свещениците от храм “Св.Пророк Илия” възнамеряват да отворят кабинет-приемна, в който да посрещат и изслушват всеки.Като “събуждане за нов живот” определи инициативата преподавателят по физика Теодосий Теодосиев.
“Трябва да бъде изградена стратегия в подкрепа на тази инициатива, за да можем всички заедно да намерим пътя за достигане до нашите деца”, коментира заместник кметът Юлияна Палазова.
Тази първа среща, провела се миналата седмица постави началото на поредицата прояви в чест на 140-та годишнина на храм “Св.Пророк Илия”. По предложение на свещениците форумът ще продължи през май, когато предстои екскурзия до великотърновските манастири.
Румяна Мирчева