22:49 | 01 март 15 2873

На 3 март в Казанлък се открива изложба с непоказвани литографии свързани с Освободителната Руско-турска война

На 3 март в Казанлък се открива изложба с непоказвани  литографии свързани с Освободителната Руско-турска война / Новини от Казанлък

    За първи път от фонда на Исторически музей „Искра” - Казанлък, пред публика се представят цветни и черно-бели литографии, изобразяващи моменти от историята на Освободителната война и руския императорски двор. Преобладаваща част от литографиите са събирани по времето, когато Чудомир поема музея. Въпреки, че е едновременно директор, уредник, екскурзовод,  касиер - историкът, писателят и художник Чудомир успява да събере колекция от многобройни експонати и значителни произведения на изкуството, сред които и автентични литографии.

    Име на изложбата дава творбата „Свободна България“ на Георги Данчов-Зографина - възрожденски художник и революционер, усвоил литографската и  фотографска техника в Цариград. В Руско-турската война Георги Данчов се записва в редовете на българското опълчение. След Освобождението, през 1879 г., създава в Пловдив легендарната си литография „Свободна България“.

    Над 30 литографии в образи проследяват събитията и ни връщат в края на деветнадесетото столетие, отразени са бойни действия и геройски подвизи. Няколко литографии са посветени на руския император Александър ІІ „Освободитель славянъ”, влизането му в Сан-Стефано за подписване на мирния договор, на неговото семейство и гибел през 1881 г.

    В експозицията могат да се видят и портрети - на генералите Гурко и Скобелев /баща и син/, на наследници на короната, документирани са и образите на европейските владетели. Особено интересна за нас е литографията на императорския комисар в България генерал- адютант княз Дондуков-Корсаков, централно изображение, около което в медальони са образи на черногорския княз Николай, сръбския княз Милан, ген. М. Д. Скобелев, ген. Й. В. Гурко, на руски войник и на българката Райна от Казанлък, участвала в боевете на Шипка.

    Преобладаващата част от литографиите са отпечатани в различни хромо-литографии в Москва. Към средата на ХІХ век в Русия литографията като илюстрация широко и трайно навлиза в многобройните издания, посветени на военната история. Преди фотографията само литографията успява да съхрани в нагледно единство времето и пространството, „да спре времето”. И затова всички останали илюстрации – литографии, печатни репродукции на гравюри, графики на чуждестранни военни кореспонденти предизвикват значителен интерес. От тази гледна точка съхранените във фонда на музея литографии, представляват изключително ценни експонати за всеки изследовател.

Изложбата е съвместна изява на Музей и Художествена галерия - домакин на изложбата. Откриване: 3 март, 18 часа, Закриване: 27 март 2015 г.

Куратор на изложбата: Марияна Ибришимова-Петрова
Гл. уредник, Исторически музей „Искра” - Казанлък

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Коя е Наталия Киселова - новият председател на парламента

12145 | 06 декември 2024

В неделя, предаването “Да хванеш гората“ ни среща с казанлъчанинът Константин Бойчев

12137 | 07 декември 2024

Пешеходка на 76 години е загиналата на място, след пътен инцидент с товарен автомобил в село Ветрен

7946 | 09 декември 2024

Полиция блокира град Крън, има арестувани

6903 | 11 декември 2024

Арестуваха двама, нанесли побой на управител на ресторант в Павел баня

6576 | 09 декември 2024

Задържаха 25-годишен за нанесен побой на приятелката си в Казанлък

5288 | 06 декември 2024

Родители представиха своите професии пред второкласниците от ОУ “Мати Болгария“

3054 | 06 декември 2024

Мъж е намерил мъртва кобилата си в гориста местност край град Крън

2967 | 05 декември 2024

В Енина поздравиха хора с принос към обществения живот на селото и дългогодишни читалищни членове

2773 | 06 декември 2024

Бус блъсна и уби жена във Ветрен

2724 | 07 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак