1 милион и 400 хиляди лева от Министерството на здравеопазването, с които да се покрие недофинансирането на Многопрофилната болница в Казанлък, поиска на последната си сесия Общинският съвет. Средствата са натрупани и от неразплатени задължения спрямо различни доставчици, в това число към Топлофикация - Казанлък до 30-ти септември.
Ако не бъдат взети спешни мерки по разплащането с кредиторите, съществува реална опасност от блокиране на болничните сметки. Сред причините, довели до огромния дълг на болницата, в настояването до здравното министерство се посочват: недофинансирането на преминалите хемодиализни болни за миналата година, недофинансиране от страна на Здравната каса по клинични пътеки на преминал болен стационарно, като всеки такъв през миналата година е носел задължение в размер на 33,20 лева, увеличеният брой на преминалите болни по клинични пътеки, намалената с 528 4490 лева държавна субсидия за здравното заведение, спрямо миналата година и други. Лечението на неосигурени лица също утежнява болничния бюджет. Средно по 5-тима неосигурени дневно постъпват за лечение в местната болница, като за всеки един от тях здравното заведение харчи средно по 470 лева.Заради огромния дълг към Топлофикация пациентите на МБАЛ-Казанлък могат да останат и на студено. Над 250 хиляди лева са неплатените сметки към местната “Топлофикация”, която нееднократно предприема различни санкции спрямо болницата с цел издължаване. Намалено топлоподаване е последната мярка на ТЕЦ-а , в опит да си прибере парите,съобщиха от болничната управа.
В някои болнични стаи температурите са от порядъка на 10-12 градуса, според общински съветници. Заради реалната опасност болните да останат на студено, да се потърсят алтернативни начини за отопление на МБАЛ, предложи Георги Каличков, общински съветник от НДСВ. Според него са нужни около 66 хиляди лева за ремонта на двата котела на парните инсталации, с цел осигуряване възможност за пускане в експлоатация на локално парно отопление, ако от Топлофикация спрат подаването на пара. От няколко години казанлъшката болница е включена в системата за централно парно отопление. Като “връщане в 18-ти век” определи предложението друг градски старейшина- Стефан Дервишев. След дълги дебати и предложение за цялостен анализ на ситуацията с финансирането и разхода на средства от страна на МБАЛ-Казанлък съветниците решиха 20 хиляди лева от спестените средства от бюджета на Общинския съвет да бъдат своевременно предоставени на болницата за частично покриване на задълженията към ТЕЦ. Така ще бъде временно предотвратена опасността от блокиране на сметките или спиране на парното.
“Не са изчерпани ресурсите за икономии в болницата”, категоричен бе кметът Стефан Дамянов. Той определи като “обезпокоително” нарастването на болничните задължения. Бързо растат и заплатите на персонала там, каза още кметът. 670 лева е средната лекарска работна заплата в МБАЛ-Казанлък през 2002 година, над 850 лева е тя сега, като в това число влизат и плащанията по клинични пътеки.