“Топлофикация”-Казанлък разполага с енергиен потенциал, включващ:
3 200 MW инсталирана топлинна мощност, 12 MW инсталирана техническа мощност, над 21 км. преносна и разпределитена мрежа, 6 км.паропреносителни магистрали, 187 абонатни станции.
3 Топлофицирани в Казанлък са над 7 хиляди жилища и 1600 приведени апартамента.
3 През изминалия отоплителен сезон - 2003-2004-та година от услугите на “Толофикация” Казанлък са ползвали над 5500 жилища и 1200 приведени апартамента.
3 На 22 ноември 2005-та година казанлъшката “Топлофикация” ще навърши 30 години от създаването си. От 10-ти януари 1996 година тя е преобразувана в акционерно дружесто. През март 2004-та година дружеството бе закупено за 1 милион и 600 хиляди лева от ФИК АКБ ФОРЕС.
В момента “Топлофикация”-Казанлък се ръководи от 41-годишния Ивайло Маринов от Перник, който е заместник-председател на Съвета на директорите на Финансово инвестиционния консорциум.
Господин Маринов, готова ли е ”Топлофикация”Казанлък за новия отоплителен сезон? За вас, като нови собственици той е първи.
Да, готови сме. Имаме нужното гориво за обезпечаване на сезона. Вече на два пъти застудява времето, имахме готовност да включим отоплението. Сега на третото застудяване се надявам да го пуснем. То вече работи в детските градини и училищата. Включили сме през този сезон и нови четири детски градини на централно отопление, работи се по присъединяването към топлопреносната мрежа и на Професионалната гимназия “Иван Хаджиенов”. До края на ноември там ще приключат ремонтните работи. Горивото за сезона е осигурено. Цените са като миналогодишните. Персоналът е добре подготвен, съоръженията са готови за работа.
В пресата се появиха информации, че се обмисля вариант от догодина да паднат държавните дотации за топлофикационните дружества. Доколко това може да е факт от първи януари догодина и как ще се отрази на цената на топлоенергията, заплащана от потребителите?
Това е въпорс на държавна политика. Плановете и уверенията и от Държавната комисия за енергийно регулиране, и от правителството са,че няма да си правят експерименти навръх изборите, в това число и за лоши настроения преди влизането ни в Европейския съюз. Така че тази политика – за субсидиране на топлофикациите в следващите две години ще се запази.
Тоест от първи януари догодина няма да има такава промяна? Тя се обсъжда, но не сега ще е факт?
Държавните органи неколкократно заявиха, че до влизането в ЕС субсидиите в това отношение няма да се пипат. И е реално така да стане, защото проблемите с топлофицирането са бомба с часовников механизъм-ако пипнеш там, се изострят цялостно въпросите в държавата. Така че субсидиите си остават. Цената е фиксирана за топлоенергията-40 лева на мегават, следващата година пак ще е така.
Това означава, че и тази зима гражданите ще плащат топлоенергия на цената на миналогодишната?
Да. Това означава.
А каква е сумата на несъбраните ви вземания от неизрядни абонати?
Топлофикация-Казанлък не може да се оплаче, че има кой знае какви просрочени вземания. Единственият закърнял проблем е МБАЛ-Казанлък. Болницата дължи пари за топлоенергия за две години- около 200 хиляди лева, което създава проблем при нас. С него сме занимавали Министерството на здравеопазването и Общината, но явно политиката към здравеопзаването в България не е много благосклонна. Иначе просрочените вземания от граждани са 340 хиляди лева- някои от тях са много стари. В ход са и съответните съдебни процедури.
От този отоплителен сезон “Топлофикация” Казанлък поема топлинното счетоводство на своите абонати, това какво означава?
За обикновения потребител това означава, че таксата, която му се е вземала от фирмите за топлинно счетоводство, до този момент, за сезонното отчитане, ще падне най- малко двойно. В момента, ако плащат 6 лева за отоплително тяло на сезон, ще започнат да плащат по 3 лева. Другото, което може да гарантираме е, че максимално точно ще смятаме консумираната топлоенергия. При фирмите за топлинно счетоводство няма заинтересованост от това. Тях ги интересува да си приберат таксите. А какво подават към “Топлофикация”, колко начисляват на гражданите нямат интерес.
В този случай ще имат ли проблеми гражданите, които закупиха отоплителни съоръжения от фирмите за топлинно счетоводство? Има ли опасност техни служители да започнат да си ги прибират обратно?
Ние направихме анализ на този въпрос. От близо 50-те хиляди отоплителни тела в Казанлък само 1000 уреда от взетите на изплащане, все още са неизплатени. В същото време се оказа, че само от сумите за такси трите фирми за топлинно счетоводство в Казанлък са имали приходи над 200 хиляди лева.
Ще запазите ли системата на работа- чрез пълномощници на “Топлофикация” със своите абонати и през новия отоплителен сезон?
Тази система е общо взето уникална за България. Малко топлофикации работят на този принцип. Специално за Казанлък събираемостта е много добра. Системата на пълномощниците ни приближава до клиента максимално. Работиш с него, усещаш го какво иска. Това е нашата основна политика - да сме близо до клиента. Обмисляме също и вариант за увеличение на заплащането на пълномощниците ни.
А спазихте ли обещанието си за 10-процентно редуциране на състава на “Топлофикация” Казанлък?
Ние вече го редуцирахме.От 143-ма работници и служители, в момента са 126 души.
И спирате дотук?
В рамките на отолителния сезон не трябва да се пипа екипът. Напролет ще видим какво ще покажат сметките.
Започвате агресивна кампания по привличане на отказали се назад в годините абонати на топлофикационното дружество. В какво ще се изразява тази кампания?
Това е агресивна кампания, която цели да се приближим и да се върнем към старите си клиенти. Да им предложим една добра услуга и да ги привлечем отново да станат наши потребители. Между другото, тази есен се активираха отново около 200 отоплителни тела. От една страна ще водим кампания за ново присъединяване на отказалите се, което ще е в помощ и на другите живеещи в същата сграда. От друга страна- ще привличаме и нови клиенти. Вече работим по няколко сгради в града. И от идната пролет в източния квартал на Казанлък започваме присъединяване към “Топлофикация”.
Нещо по-конкретно по този въпрос?
Зпочваме оттам, където имаме вече влезли тръби- това са три пункта в квартал “Изток”. Сградите там ще бъдат разделени на райони от по 5-6 блока, в които ще се работи поетапно, така че от следващия отоплителен сезон абонатите там да бъдат прикачени към “Топлофикация”. Преди да започнем работа обаче, ще се направи и техническа оценка на състоянието на мрежата. Разполагаме с необходимите ремонтни групи за тази цел.
А ще се налага ли някаква инвестиция и в какви размери от страна на живеещите в тези сгради?
По принцип ангажиментът за инвестиции на “Топлофикация” е до абонатната станция, включително. Оттам нататък инвестиците са за сметка на живеещите, както е по закон. Тук искам да отбележа, че от пролетта на идната година може да се ползва и програмата за енергийна ефективност, която започва Държавната агенция за енергийна ефективност. По тази програма дългосрочно ще се кредитират граждани, които веднъж си правят топлоизолация на жилището и второ - използват високоефективни системи за отопление, каквато се оказва топлоснабдителната система в България.
Голяма част от гражданите не са наясно, че след 2007-ма година ще е безкрайно трудно отоплението с дърва, заради ред еконорми, които страната ни трябва да съблюдава след присъединяването към ЕС. Топлоенергията като важно соцпреимущество отново ще стане актуално. В този смисъл какви други алтернативи ще могат да ползват гражданите за отопление?
Двете реални алтернативи в бъдеще са централизираното топлоснабдяване и газификацията- като сметка и финанси за всеки човек. Важно е да се отбележи, че големите жилищни сгради, панелните високи блокове не могат да бъдат газифицирани, не се рентира газификацията и е опасна. Газификацията е подходяща за нискоетажно строителство и за къщи. Така че централизираното парно отопление за цели квартали в града, е без алтернатива.Това важи особено за квартал “Изток”, където е масово панелното строителство. В квартал “Васил Левски”, където вече има разгърната топлификационна мрежа, да направиш и газификация си е авантюра.
На една среща заявихте, че бизнесът не е самата “Топлофикация”, а това около нея- цели 52 декара.В този смисъл какви са плановете ви в тази посока?
Смятаме ефективно да използваме всеки квадратен метър, който е наша собственост.Един от тези императиви е газификацията. Надяваме се до края на следващата година газопроводът да бъде действителност за Казанлък. В рамките на ТЕЦ-а в момента планираме да развием и нови производства. Имаме идеи за изграждане на розоварна и за дестилация на всякакви етерични масла и продукти, произвеждани от тях. Амбицията ни е розоварната да тръгне от следващия сезон, като само за нея инвестциите по груби изчисления ще са за около 400 хиляди лева. В плановете ни е и изграждането на 5-6 декара оранжерия и консервна фабрика, в която ще вложим около 2 милиона лева. Планираме оранжерията практически да тръгне в рамките на 7-8 месеца. В рамките на града обмисляме да изградим и положим оптичен кабел, по който да предлагаме пакет комуникационни услуги- като Интерент, кабелна телевизия и телефония. Разполагаме с 25 километра трасе. Оптическият кабел практически може да бъде положен още до края на годината. Една от екстрите ще е и локален лиценз, даващ възможност на абонатите ни да ползват безплатни телефонни разговори в рамките на града.
Деляна Бобева
М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи сортировач - опаковчик, металургична продукция
За нуждите на „М+С ХИДРАВЛИК” АД, гр. Казанлък, стартираме подбор на кандидати за длъжността: Сортировач - опаковчик,...
Алекс Груп търси да назначи шофьори
Поради разширяване обема на работа търсим да назначим двама шофьора с кат. С за постоянна работа. Фирмата се...
Комплекс “Есен” гр. Казанлък набира персонал
Комплекс “Есен” гр. Казанлък, набира персонал - кухненски работници, сервитьори и бармани, за новооткриващ обект. За...
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....