12:58 | 03 юли 14 9765

Работещите в чужбина могат да се освободят от плащане на здравноосигурителни вноски

Работещите в чужбина могат да се освободят от плащане на здравноосигурителни вноски / Новини от Казанлък

5700 лица са консултирали здравноосигурителния си статус в Офисите на НАП в Стара Загора и Казанлък от началото на година.

За да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски в страната, българските граждани, живеещи извън родината, трябва да отговарят на няколко условия. Те трябва да са български граждани, както и да са били в чужбина най-малко 183 дни през една календарна година. Най-важното условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. Вече няма срок, в който заявлението да бъде представено в НАП.
Заявлението може да се подаде лично или чрез упълномощено лице. Документът може да бъде изпратен до НАП и по пощата, с обратна разписка. От началото на годината в Офиса на Агенцията за приходите в Стара Загора са подадени 148 заявления за напускане на страната, т.е. лицата се изключват от здравноосигурителната система.

За да се възстановят здравноосигурителни права при връщане в България, в НАП се подава заявление - за завръщане. 70 лица от Областта са го подали и са възстановили пациентските си права. Освен него в Агенцията за приходите трябва да се представят и документи, които доказват, че лицето е пребивавало в чужбина повече от 183 дни през една календарна година. Такива документи могат да бъдат: копие от задграничен паспорт, удостоверение от областна дирекция на полицията, документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, но придружен с точен превод от заклет преводач на български и други.
Здравноосигурителните права на българи, които са били в чужбина и са подали заявление за напускане, могат да се възстановят по два начина. Единият е автоматично след изтичане на шест последователни месеца, през които лицата се осигуряват за здраве в България. Ако българите, които са били зад граница искат веднага да възстановят пациентските си права, те трябва да платят еднократно 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица. Ако се плащат през 2014г. това са 12 вноски по 33,60 лв.

С последните промени в Закона за здравното осигуряване българските граждани, които са  граждани и на друга държава и не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България. Българските граждани, които живеят в чужбина, вече могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за минали периоди. Подаването на заявление в НАП вече не е обвързано с изискването това да стане преди напускането на страната, както беше до сега. Лицата могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски с подаването на декларация по образец. Документът се подава в офис на НАП - лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка.

Повече информация и консултации за попълване на всички видове данъчни и осигурителни декларации може  да се получи от кол центъра на НАП на телефон  0700 18 700, на цената на един градски разговор. Кол центърът на приходната агенция работи от 9,00 до 17,30 ч., всеки делничен ден.
Изключения:
Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. трябва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК. За да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.
 

Пресцентър на НАП - Стара Загора

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Подкрепяте ли Община Казанлък да управлява Дом-паметник „Бузлуджа“?

Най - четени новини

за последната седмица

Д-р Бойчо Бойчев: Паметникът на Бузлуджа може да бъде превърнат в един прекрасен културен център

19471 | 08 ноември 2024

Клиничният хематолог д-р Ивелина Тенева се присъединява към екипа на Поликлиниката в Казанлък

3957 | 06 ноември 2024

15 и 18 ноември са обявени за неучебни дни в Казанлъшко, заради провеждането на референдум за Дом-паметник Бузлуджа

3939 | 08 ноември 2024

Арсенал с награда за лидер в класация на “Капитал“

3933 | 06 ноември 2024

Паметникът на връх Бузлуджа е част от история ни, която трябва да познаваме, а не да зачеркваме

3626 | 09 ноември 2024

Пътничка пострада при ПТП на пътя Казанлък-Стара Загора

3113 | 04 ноември 2024

34-годишна жена пострада при ПТП в Казанлък

2639 | 05 ноември 2024

Дванайсетокласниците на ПГ “Иван Хаджиенов“ посетиха Община Казанлък и се срещнаха с главния архитект

2496 | 06 ноември 2024

Откриха тялото на 61-годишна жена в Тъжа, след сигнал за пожар

2280 | 04 ноември 2024

Жива риба за Никулден и празнични партита в бистро „Рибарско място“

2237 | 07 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак