11:05 | 02 януари 25 1928

КЕВР утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94/MWh

КЕВР утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94/MWh / Новини от Казанлък

Повишението на цената на природния газ е по-ниско от предварително заявеното и това е  добра новина за българските бизнес и битови потребители на природен газ

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след извършен анализ на внесените от „Булгаргаз“ ЕАД  на 01.01.2025г. актуални данни, формиращи цената на природния газ за месец януари.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво. „Булгаргаз“ е сключил два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци, след организиран търг при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс за месеца са включени и количества от добив от ПГХ „Чирен“.

Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лв./MWh е по-висока спрямо цената за месец декември със 7.97%, тя е по-ниска от първоначално заявената от „Булгаргаз“ ЕАД и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ. В продължение на около две седмици индексът TTF намаля до цена дори малко под 40 евро/MWh, но днес той е висок, за което има причина и това е прекратяването на доставките на природен газ през Украйна за няколко източно европейски страни. Що се касае до България - няма никаква опасност за сигурността на доставките. Запълняемостта на подземното газово хранилище в Чирен към 30.12.2025г. е 73.74%, което е по-високо от средното за Европейския съюз (72.72 %).

В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.

С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за месец януари към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Празнични изненади очакват всички шофьори извършили годишен технически преглед в сервиз „Мончев-90“

7282 | 08 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4120 | 11 декември 2025

Над 10 години затвор грозят 73-годишния мъж, опитал да убие казанлъчанин

4035 | 08 декември 2025

Казанлък се вдига на протест

3892 | 09 декември 2025

Дрогиран шофьор предизвика катастрофа в Казанлък

3738 | 09 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3499 | 10 декември 2025

Вандали потрошиха автомобил в Източното

3480 | 09 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3298 | 11 декември 2025

„Арсенал“ АД и Бургаският държавен университет сключиха Меморандум за сътрудничество

2949 | 08 декември 2025

Препълнена зала и силно послание: Премиера на филма “Социално силните“ в Казанлък

2781 | 09 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак