16:53 | 04 ноември 04 2629

Руси Шиков - кмет на Горно Сахране

Инж. Руси Тенев Шиков е родом от Горно Сахране. На 55 години, с две висши образования. Кандидат за кмет през 2003г. от листата на БСП, печели надпреварата, и днес е кмет на с. Г. Сахране. За обещанията и постигнатото през изтеклата година, в навечерието на празника на Горно Сахране, разговаряме с кмета Руси Шиков.

Рядко срещано, особено напоследък, явление е, човек с  две висши образования да се върне в родното си село, вместо да направи кариера в някой голям град. Защо се върнахте в Горно Сахране?
- Основният ми мотив беше че обичам селото си, родното си място. Върнах се още през 1976г., работех в бившето ДП "Габровница", след приватизацията му през 2000 година започнах собствен бизнес. Сметнах че знанията ми, връзките, приятелствата могат да са от полза тук, не само за мен, но и за селото. Особено в сегашната ми позиция на кмет, смятам, че са особено ценни. Любовта ми към Г. Сахране е и сред основните мотиви да се кандидатирам за кмет. Както казах - исках да направя нещо за селото си и смятам че мога.
- Смятате ли, че сте постигнали поне част от целите си през изминалата година от вашия мандат?
- В предизборната си програма бях заложил доста неща, смея да твърдя, че доста от тях, предвидени за осъществяване в по-късен етап, вече са изпълнени. Едно от първите неща, които направих беше възстановяването на стадиона и футболния отбор. Това беше едно от обещанията изпълнени по-рано, благодарение на добрите обстоятелства и основния спонсор фирма "Габровница". От 50-те години още Г. Сахране винаги е имало футболен отбор. Много държах на възстановяването на тази традиция. През последните години беше занемарен и стадионът, сега е почистен и почти изцяло ремонтиран. На последния футболен мач се събраха над 300 душа. Най-хубавото е че имаше много деца и така те се задържат повече на стадиона отколкото по заведенията примерно. Планираме да създадем и детска футболна школа, която да заработи до лятото. Субсидия за нея очакваме от БФС.
- Сред приоритетите в предизборната си програма сте определили и екологията, нещо направено ли е в тази насока?
- Екологичната обстановка действително е един от основните проблеми в района. В тази насока можем да се похвалим, че до седмица-две ще бъде монтиран нов комин на "Габровница". Така с 50% ще се намалят вредните емисии. Отчасти в тази насока е и възстановяването, залесяването и поддържането на парковите площи в селото, както и градините около него. Благодаря на всички, които помогнаха тази пролет да бъдат залесени над 200 дръвчета.  Факт е обаче, че трябва да се работи и за промяна на съзнанието на хората. Трябва да се опитаме да ги накараме да осъзнаят че тези дръвчета са най-вече техни, и да се научат да опазват това богатство.
Можем да се похвалим още с изграждането на пенсионерски клуб в селото, който вече функционира. Парите от него са изцяло от спонсори.
- А кои са обещанията, които още не сте успели да изпълните, проблемите, които не сте успели да решите?
- Да и такива обещания има. Един от основните проблеми в Г. Сахране, както и в страната изобщо е  този с опазването на имотите и произвежданата селскостопанска продукция от посегателства. Опитах се да организирам платена охрана, но не се получи. Проблемът е, че само една четвърт от населението са кореняци, останалите са преселници, те нямат земи и не искат да плащат за такава охрана. Има много преселници от Македония, южна България, една трета от населението са каракачани, има и много роми. Именно обединението и сплотяването на тези различни етноси е основната моя цел. Това е и основен проблем, може би и най-трудният. Не казвам че живеем в неразбирателство, но има и проблеми. Например - напоследък расте ромското население, което води до необходимостта от жилища, работа. Земя за нови жилища в общинските имоти на селото почти няма и жилищният проблем си остава нерешен. Да не говорим, че, по-голямата част от ромското население е на социални помощи. Опитваме се по различни програми да им осигуряваме временна заетост. Имаме и идея да засадим традиционно виреещите в района трайни насаждения - роза, лавандула, орехи. Имаме договорка с фирмите организиращи брането да го възлагат на роми от Г. Сахране и околните села. За съжаление обаче проблема е дълбок и едва ли ще може да се реши скоро.
- Тоест вие се стараете да интегрирате в по някакъв начин местното ромско население?
- Да, но всъщност основната ми амбиция е да сплотя всички етноси. Все пак макар и различни сме съседи и трябва да можем да живеем добре заедно. В тази връзка се стараем да използваме всички празници, чествания и други поводи. Може би празнувайки заедно, по-лесно ще се сближим. Лично за мен не са важни разликите в етноса, традициите, политическите виждания, аз съм кмет на всички. Затова се старая много упорито да работя за сближаването на горносахранци.
- Как мислите, доволни ли са от вас и от свършеното горносахранци?
- Трудно е да се каже еднозначно. Лично аз мисля, че едва ли съм направил всичко, за да спечеля доверието им напълно. Но за себе си съм доволен и от постигнатото до сега. Възнамерявам да изпълня обещаното.
- Какво да очакват жителите на селото от тазгодишния празник?
- Празникът на селото е на 8-ми ноември. Мероприятията ще започна обаче още на 6-ти. Няма да се опитваме да правим някакъв така да се каже комерсиален празник, с известни изпълнители, с гръмки имена. Изпълнителите ще са горносахранци и празникът ще е за тях.
- Пожелайте нещо на съселяните си по случай празника.
- Първо искам да благодаря на всички спонсори, парите за празника са почти изцяло от спонсорство.
На всички жителите и гостите на Горно Сахране искам да пожелая преди всичко здраве и щастие. Нека сме заедно на всички празници и в ежедневието също. Нека преодолеем разделението получило се последните 10 години.  С риск да се повторя, държа да отбележа, че да върна единството е основната ми цел, защото без единство няма успех!
Долина

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Японски вишни ще посрещат жителите и гостите на Павел баня

6506 | 17 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

4883 | 22 април 2025

Великденски благотворителен базар в Математическата гимназия събра 1 822 лв. за лечението на Таня Мечкова

4497 | 18 април 2025

Утре казанлъчани обсъждат с управата промените в наредбата за облика на градските пространства и сгради

4388 | 16 април 2025

Задържан е мъж, изпочупил огледалата на автомобили в Източното на Казанлък

4005 | 16 април 2025

Въвеждат входна такса за посетителите на могилата „Оструша“ край град Шипка

3782 | 16 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

2537 | 22 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2513 | 21 април 2025

Министър Митов от Плевен: Случаи като този от Казанлък са срам, в редиците на МВР има нужда от преподреждане

2331 | 16 април 2025

Празнично великденско хоро събира казанлъчани на площада навръх Възкресение Христово

1474 | 18 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак