17:30 | 04 ноември 04 1182

Вероятна държавна субсидия за новоразкритите гробници

Министерството на културата определя като приоритетна възможността за целево финансиране от Държавния бюджет 2005 на консервационните работи и експонирането на разкритите и новоразкритите гробници в казанлъшка община.
Това пише в писмо от 31.10.2004г до кмета Стефан Дамянов министърът Божидар Абрашев. Писмото е в отговор на направеното от Дамянов предложение до министър-председателя г-н Сакскобургготски за финансиране на работния проект на Община Казанлък  "Долината на тракийските царе". Министерството подкрепя виждането на Община Казанлък, че е необходимо особено внимание за осъществяването на координирани и целенасочени държавни и местни политики за опазване, управлението и социализирането на археологическото наследство и ландшафта в Казанлъшката долина. За реализирането на този проект МК предлага 885 000 лв. от Бюджет 2005.
Приоритетното финансиране ще бъде разделено в две групи, според предложението, изпратено до премиера и до министъра на финансите:
За разкритите археологически обекти - гробниците Шушманец, Грифоните, Голяма Косматка и Малка Косматка и извършването на консервация и експониране. Втората час от финансите ще бъде за изготвяне на планово задание за интегрирана консервация и мерките за нея, поддържането на важните и отличителни характеристики на ландшафта, изработване на План за управление на територията на археологическата зона, изработване на Специален устройствен план със специфични правила и норми за опазване на културното наследство и на културния ландшафт за цялата археологическа зона.
Очаква се след разработването на проекта да се стимулира значим туристически интерес. Осъществяването на проекта "Долината на тракийските царе" ще  доведе и да положителни ефекти в местната икономиката и култура. Целта е да се създаде цялостен ценностен комплекс, съизмерим със световните археологически комплекси както по значение, така и по стандартите на съвременната консервация и представяне на археологическото и културно наследство.
Рекорден брой посетители - 23 хиляди са посетили само за две седмици изложбата от тракийски находки, намерени това лято по време на археологически разкопки на експедиция ТЕМП в Розовата долина.
От началото на годината до вчера общия брой на посетилите различните експозиции в местния музей-галерия са 26 хиляди души.
Долина

 

 

 


 

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Вижте всички кандидатки за Царица Роза 2025

8954 | 23 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

6210 | 22 април 2025

Иван Гитев със страхотна игра в “Стани богат“. Участието му продължава и тази вечер

4931 | 25 април 2025

Д-р Неделчо Маринов е новият областен управител на Стара Загора

4673 | 23 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

4377 | 22 април 2025

“Български пощи“ започват обмяната на левове в евро

3694 | 23 април 2025

Силно земетресение разлюля Турция, усети се и в Казанлък

3410 | 23 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2940 | 21 април 2025

В Казанлък започна мащабното събитие „Дни на иновации за защита на природата от пожари“

2169 | 24 април 2025

Полицията се е отзовала на четири сигнала на домашно насилие в Казанлък, Шипка и Скобелево покрай Великден

1930 | 22 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак