Околностите на град Шипка, станали известни с уникалните тракийски гробници, разкрити този сезон от д-р Китов, се оказаха и гробище на старинни икони.
Миналата седмица, в четвъртък надвечер, Красимир И. и Петко Д. От Шипка, отивайки да събират дърва в местността Голяма варовита, в подножието на Стара планина, стават свидетели на необичайна гледка: в храсталаците покрай десния бряг на реката в безпорядък са разхвърляни църковни икони. Красимир и Петко веднага информират кмета на града, който пристига на място, прибира няколкото икони в колата си и веднага подава сигнал за произшествието в РПУ Казанлък. Пристигналата оперативна група, заедно със свидетелите веднага прави обстоен оглед на мястото. В тъмнината на настъпилата вечер са открити още три найлонови чувала, в които са натъпкани икони. Така общото количество на намерените в местността Голяма варовита крадени икони става 16.
По-голямата част от иконите са силно повредени от дъждовете и влагата. Рисувани са на дърво, а на обратната им страна грубо, с бяла блажна боя са изписани цифри, вероятно инвентарни номера. Положеният кид под рисунките е размекнат, на места изпадал и се кърти при най-леко докосване. Там, където лицевата страна е относително добре запазена, личи високото майсторство на засега неизвестния иконописец. В цветовете, композициите и изображението на светците личи великолепие и изящност. В пет от всичките открити 16 икони могат да се различат “Свети Лефтер” / с надпис/, “Света Кирика” /или Кирка? – с надпис/, “Тайната вечеря”, “Въведение Богородично”, “Исус Спасителят” /много повредена/. При първоначалния оглед иконите са датирани от средата на 18-ти или началото на 19-ти век. Следствените работи продължават. Образувано е дело срещу неизвестен извършител.
Емил Пенчев