Една от емблемите на Казанлък до скоро бе градският колодрум. Колодрумът в града на розите е един от символите на града ни, като през годините на него са провеждани най-различни състезания. Сегашното съоръжение е построено през 1959 година. Тогава е било едно от най-модерните съоръжения за колоездене не само в страната ни, но и в международен план.
От години този спортен обект е оставен на доизживяване и той не се поддържа така, че да остане и за следващите поколения. Репортерска проверка показа, че дори и заключена, портата на Колодрума не е препятствия за никой, който иска да влезе на спортния обект. Заключена врата и липса на ограда, ситуацията е подобна на репортаж, заснет от националните телевизии за ромско семейство, където ромката сътвори уникалната за нашия език дума „меринджей“. Там жената изгони телевизията, затвори вратата и излезе от двора, който не бе ограден или по-скоро с паднала ограда. Такава "меринджей" е ситуацията и на градския колодрум в Казанлък - през вратата не можем да влезем, но можем да я заобиколим и сме вътре.
Това обаче е най-малкият проблем. Влизаме в съоръжението, което преди години бе изпълнено с публика и със състезатели. Та само преди 11 години, на пистата в Казанлък, Евгения Раданова подобряваше рекордите на България в женското колоездене, а година по-късно тя стана и единствената ни олимпийка участвала на летни и зимни игри.
Хората още помнят ежеседмичните състезания, които са се организирали навремето на Колодрума, как в Казанлък са идвали най-добрите колоездачи на страната ни и са спорили за различни награди, раздавани от казанлъшките фирми.
Сега в Казанлък се развива само юношеско колоездене. Пари за мъжки отбор няма и затова всички добри състезатели, карат в чужбина или в елитните ни родни клубове. Не случайно от 11 проектоолимпиеца в колоезденето са избрани и 4-ма казанлъчани.
И идваме до момента с липсата на пари. В Държавата пари няма, в Община Казанлък пари няма, в колоездачния ни клуб „Лястовица“ пари няма. Липсата на пари води и до разруха на базата.
Колодрумът в Казанлък вече е опасен.
Сега състезания на това съоръжения трябва да се провеждат само, след като състезатели и родители се подпишат, че осъзнават, че карането на пистата е опасно. По бетонните плочи са зейнали дупки, част от плочите са започнали да се разрушават. Металните стълбове за осветление са толкова корозирали, че не е чудно някой ден да започнат да падат.
Докато снимахме видеото на Колодрума, разбираемо - лястовици нямаше, защото сме февруари месец, а навсякъде по дърветата и стълбовете от осветлението имаше десетки гарвани, които грачеха и може би предвещаваха края на поредното спортно съоръжение в Казанлък. От скамейките, които бяха разположени на съоръжението преди години, сега няма и помен, а трибуните са обрасли с храсти.
Мила родна картинка, кой го е грижа за спорта - пари няма. Ами зле е състоянието на Колодрума, но то май такова е положението навсякъде…, биха си казали мнозина. Може би.
Това съоръжение трябва да бъде домакин на Държавното първенство на писта за юноши младша възраст на 21 и 22 юни тази година. Ако Колодрумът остане в този си вид, това изглежда невъзможно. Заговори се, че се планира ремонт на колодрума, но кога и дали - това ще покаже времето. Надяваме се, времето и хората, от които зависи това, да пожалят една от емблемите на Казанлък. И тя някога отново да бъде блестяща емблема, а не един разграден, изпочупен, буренясал и ръждив спомен за славните времена на спорта.
Преди две години Казанлък се раздели с една от „многото“ спортните зали в населеното място. Една зала, където своите тренировки започват много шампиони на страната ни по борба, една зала където се учиха състезатели по тенис на маса, които сега са в чужбина, вече е минало.
Става дума за една от залите на спортен комплекс „Арсенал“, да там бяха настанени борбата, тенисът на маса, а след това бе тренировъчна зала по баскетбол и волейбол. Заради някой чиновник, който не е написал, че спортен комплекс „Арсенал“ е спортен обект, преди две години тази зала, в която се градиха много български шампиони, сега е магазин.
Дано успеем да опазим спортните обекти, които са направили хората на Казанлък преди години, защото новите такива ги виждаме само на картинки, за да може някой да си направи т.нар. Пи Ар.
Искаме децата ни да спортуват, тогава наш дълг, дълг на управляващите е да създадем нормални условия за това, а не след време само да викаме, че те стоят на компютрите, пият, пушат и т.н.
Колодрумът е емблема за Казанлък, която трябва да остане за поколенията. Може би.
Георги Стоянов
kazanlak.com
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...