Оптимист ли сте за местната власт в България при следващ мандат на социалистите, господин Паскалев?
Мога да Ви кажа много ясно, че през 1995 година при едно социалистическо управление бе създадена нормативната база за местното самоуправление.Тогава се приеха и поправките на Закона за местното самоуправление и местната администрация. През същата година бяха създадени първите закони, урегулиращи взаимоотношенията между общините и държавата - Законът за общинската собственост, Законът за държавната собственост и Законът за обществените държавни поръчки. Друг е въпросът, че формирането на нормативната база е само една необходимост, но недостатъчно условие, за да имаме ефективно местно самоуправление.
Според мен, за да можем да кажем дали едно управление ще се справи с всичките въпроси на местната власт, трябва да чуем политическите лидери или хората, които фактически ще упражняват властта. След това, да видим как те ще реализират тази местна власт. Защото ние видяхме и СДС, което имаше силно управление при своя мандат, как не успя да се справи с проблемите на местната власт, които простичко казано се изразяваха в липста на достатъчно финансови ресурси. Натрупването на огромни задължения от общините от една страна и от друга- никаква регламентация на капиталовите разходи в общините. Това са два от най- важните, най- съществените въпроси за местната власт.От гледна точка на държавното управление, един от най- важните въпроси за местната власт е въвеждането на сериозна финансова дисциплина по усвояване на ресурсите и постигане целите на развитието.
Не мога да кажа дали социалистите ще се справят с проблемите в местната власт. Друг е въпросът дали има възможност това да се случи. Аз твърдо смятам, че може.
Оправдан ли е кметският оптимизъм, че след 2007-ма година ще им бъде по-лесно по отношение на финансовите ресурси в общините и доколко основателен е песимизмът им по отношение на средствата?
Може да се отговори много елементарно на въпроса като се каже, че 2007 година янури месец би следвало в страната ни да действа и Фондът за регионално развитие. Той има отношение към уеднаквяване на жизнените условия на населението в държавата в различните й региони. Това би означавало доста сериозни инвестиции в инфраструктурата, независимо дали става въпрос за пътища, снабдяване с питейна вода, отпадните води, третирането на отпадъците т.н. Това все пак е доста илюзорно от гледна точка на факта, че всяка една държава сама трябва да си създаде системата за ефективно управление на тези ресурси. Аз не съм чак толкова голям оптимист от гледна точка на следното: държавата ни и в момента има нелоши финансови ресурси, но те не се управляват ефективно. Това го казвам съвсем категорично.
Според Вас сега по-лесно ли е на кметовете, в това управление, на НДСВ?
Мисля, че поне не им е толкова напрегнато от гледна точка на политическия натиск. Ние бяхме свидетели преди това на доста сериозен политически натиск в управлението на общините.
Медиите в България не подминаха факта, че в речта си при откриването на новия политически сезон, премиерът даде ясно да се разбере, че е простил на комунистите отношението към неговата династия.
Преди време в едно интервю, Вие посочихте пет стъпки, за да дойдат социалистите на власт. Колко стъпки им остават?
Не правя оценки на политическите партии, по скоро наблюдавам процесите.
И какво следва от Вашите наблюдения?
Не правя изводи, които да оповестявам публично. Въпросът е свързан с това, че не става дума за наблюдения само на социалистите, а за реална оценка на конкретни управленски действия, които се осъществяват в момента и които би следвало да се реализират в перспектива.
Има ли предизборен популизъм в последните обиколки на президента из страната. Впечатляват посещенията му в малки селища, където досега не е стъпвал крак на български държавник?
Президентските избори са след две години и половина. Надали президентът би тръгнал да се занимава с избори преди изтичането на мандата му. Мога ясно да кажа, чнаблюдавайки работата на президента и оценявайки я, че да посети всяка българска община, е идея много далечна от предизборни обиколки. И преди местните избори той не си позволи да се включи активно в една предизборна програма. Което означава, че и сега, при тези предстоящи парламентарни избори, той няма да направи това.
Политически, икономически или криминален е актът срещу бившия премиер Иван Костов от края на миналата седмица?
Не мога да кажа. Най- елементарно е да се каже, че нямам достатъчно информация, за да коментирам. Мога ясно да заявя, че това е недопустим акт. Това е липса на държавност. И тук би следвало и министър, и главен секретар ясно да кажат за какво става дума.
Деляна Василева