10:39 | 16 август 04 3204

16 висши училища по света искат казанлъшко момче за свой студент

Атлетичният му вид, красивите очи и магнетизмът в тях, с всички данни да покорят Меката на филмового изкуство - Холивуд, по нищо не издават бъдещия служител на НАСА, “БОИНГ” или “ДЕЛТА”. Нито че пред мен е отличникът на община Казанлък за 2002 година, едно от момчетата от разширения български отбор по физика за миналогодишната световна олимпиада. Не схващаш дори, когато споделя, че тренира усилено карате, баскетбол, лека атлетика, че свири като много свои връстници на китара и в смелите си опити стига с приятели дори до собствена група. Когато споделя, че току-що е завършил като частен ученик и Английската гимназия в Пловдив, а SIEMENS-а му е абитуриентски подарък от родителите, при това с двегодишен лизинг, и любимата му книга е “Махалото на Фуко”, разбираш, че най- вероятно Холивуд ще чака дълго. Защото за 18-годишния казанлъчанин Свилен Петров Кожухаров животът има други опции.

Поне в следващите четири години

Възпитаникът на казанлъшката Природоматематическа гимназия е на път да се прочуе със своеобразния си рекорд- приет е в 16 висши учебни заведения по света- 15 от тях са най- престижните в Америка и един в Бремен, Германия. В 11 от американските университети на Свилен отпускат стипендия за образованието му. Технологичният институт на Флорида, Университетът в Илинойс, три ВУЗ-а в Ню Йорк, в Питсбърг, в Итака Колидж чакат българина. Свилен има и друго лично постижение - той е първият български ученик, който ще учи в училището за космонавти. Приет е с университетска стипендия в Университета по аеронавтика в Дейтона бийч, Флорида, в специалността “аерокосмическо инженерство”, както и в амбициозната програма за напреднали студенти на университета- HONORS PROGRAM. Зад всичко това, за поредния талантлив ученик на учителя по физика Теодосий Теодосиев стоят много труд, лишения от младежки удоволствия, липси на ваканции, дни пред компютъра. За семейството няколко лета без почивки, без домашни ремонти, в името на такси за многобройните изпити за входни нива, обучение, уроци по английски, за легализация на документи.

Свилен признава,

че ако е знаел какво го чака, никога нямало да опита по този път. Сега е  е доволен от резултата, макар заради точно преброените финикийски знаци да се е налагало да държи по три изпита на ден. От 800 точки максимален резултат, младият математик постига 800 на най- сложния изпит, сбор от математика, физика и английски - САТ-2. Спира на 770 точки при САТ и на 270 точки за TOEFL. Доволен е от постигнатото, макар да е осъзнал, че в друга държава би му било по-лесно с институциите и бюрокрацията. Както и че ако държавата ни имаше специално отношение към талантливите си деца и помагаше за тяхната реализация, има много шансове да ги задържи тук. Не толкова с пари, колкото с внимание, защото така и не успява да намери къде точно да покаже документа за съдействие, който от Дейтона бийч му издават като талантлив и перспективен бъдещ студент. Не прави капитал от това,макар да признава, че поне засега бъдещето му е в Америка.

Където ще учи и ще работи

И където се надява само на себе си.
За Америка Свилен лети на 26 август. И това ще е първото му голямо пътуване зад граница, като не брои краткото абитуриентско скитане из Кушадасъ преди седмици. След четири години се надява да е на крачка от мечтата си- като малък иска да стане космонавт. Сега от това го делят 9 хиляди нови долара годишно. И ако много желае да я осъществи, трябва да работи. Заедно със стипендията за обучение, казанлъшкото момче е включено и в летателната програма за космонавти на университета. Единственият проблем са липсата на тези пари, които Свилен ще си осигури. “Сега съм на крачка от мечтата си, макар да разбрах, че и мечтите струват пари”, разсъждава почитателят на Маншон Полуобувката, Умберто Еко, будизма и трудните книги. В куфара по пътя към мечтите Свилен няма да сложи талисман, защото не е суеверен. За сметка на това, място ще има за дискове с народна музика, метъл, рок и снимки на приятели. Дали ще се върне? Да, след две години. На гости. А след десет? БОИНГ е възможната проекция, но би се радвал, ако намери България различна от тази, която ще остави сега.
Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Обяви от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Вижте всички кандидатки за Царица Роза 2025

8953 | 23 април 2025

Скандал в Овощник завърши със съборена ограда и изпочупени прозорци

6210 | 22 април 2025

Иван Гитев със страхотна игра в “Стани богат“. Участието му продължава и тази вечер

4883 | 25 април 2025

Д-р Неделчо Маринов е новият областен управител на Стара Загора

4672 | 23 април 2025

76-годишен самокатастрофира в Казанлък

4377 | 22 април 2025

“Български пощи“ започват обмяната на левове в евро

3694 | 23 април 2025

Силно земетресение разлюля Турция, усети се и в Казанлък

3409 | 23 април 2025

Учениците на ПГЛПТ се срещнаха с успешни бивши възпитаници на гимназията

2940 | 21 април 2025

В Казанлък започна мащабното събитие „Дни на иновации за защита на природата от пожари“

2163 | 24 април 2025

Полицията се е отзовала на четири сигнала на домашно насилие в Казанлък, Шипка и Скобелево покрай Великден

1930 | 22 април 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак