Трябва да се работи в посока промотиране на туристическите ни обекти, каза след посещение в ИМ „Искра”, кандидатът за премиер на БСП Пламен Орешарски, който бe в града на траките и розите - Казанлък.
Държавата не се намира в особено финансово здраве, но трябва да продължат усилията за разкопките и социализацията на гробниците в района, е категоричен Орешарски. Според него по-важен акцент за региона на Казанлък е развитието на индустрията, а туризмът е даденост тук с историческите забележителности и в икономически план той трябва да даде допълнителна привлекателност на казанлъшката долина.
Що се отнася до Арсенал, Пламен Орешарски заяви, че Държавата трябва да подпомага отбранителната индустрия много по-активно, отколкото го е правила досега. Той даде пример с по-развитите страни: „Не знам някъде да се развива отбранителната индустрия без държавна подкрепа. Подкрепа – логистична, осигуряване на пазари и контакти с външните потребители, а защо не и с Българската армия.” Не става дума за пряко субсидиране, каквото според финансовия експерт не бива да се прави за частни фирми.
Лошо се управлява както приходната, така и разходната част на бюджета на Държавата, е оценката на екс финансовия министър Пламен Орешарски и кандидат за Премиер на България. Той поставя сериозна забележка за влошената събираемост на приходите. Има резерви в разходната част по отношение на публичните финанси, е категоричен на база дългия си опит в Министерството Орешарски, според когото тези резерви са съвсем очевидни, но не се използват по най-ефективния начин.
По отношение на предложеният от опонентите за финансова амнистия, Орешарски счита, че действително лихвите по задълженията към НАП са много високи, но амнистия на данъчните лихви би подействала деморализиращо на изрядните платци на хазната.
Скромно е, но е реалистично минималната работна заплата да стане 450 лв. до 4 години, твърди Орешарски, в контрапункт на обещания от другите партии. „В тези трудни икономически времена, поставянето за цел на по-висока работна заплата заплашва конкурентно способността на бизнеса. От една гледна точка заплатите са доходи, но от друга – разходи за нашите стопански предприятия, за това намирането на баланс винаги е най-добро.”
Наложително е рязко да се подобри бизнес климата и да се прекрати практиката на административен произвол над бизнеса и проверки с неясни мотиви.
14,5 млрд лева ще имат да плащат в бъдеще децата на България, през 2009 дългът на България е бил 10 млрд лева. С 4 млрд. лева се е увеличил българският дълг в последните 4 години – обяви в Казанлък Пламен Орешарски. Това е резултат от водена политика - хаотична, с често сменяне на цели, осъди фискалното поведение на правителството на ГЕРБ кандидат—премиерът.