Монумент Бузлуджа остава на държавата
Днес, в пресклуба на БТА Стара Загора, кметът на Община Казанлък Галина Стоянова и Областният управител Методи Марков подписаха анекс към споразумение за Концепциите за Интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). С новото споразумение става ясно, че стопанин на паметника на връх Бузлуджа остава държавата, а участието на казанлъшката община в КИТИ продължава, като срокът 11 февруари за подаване на идейните проекти за европейско финансиране ще бъде спазен.
Концепцията за Интегрирани териториални инвестиции, в която Община Казанлък съвместно Община Павел баня и Община Мъглиж са разработили 16 проекта на обща стойност 30 млн лв., включват консервация и опазване на Монумент Бузлуджа. Целта е спиране на разрухата на паметника и осигуряването на безопасен достъп за посетители, с одобрени средства в размер на близо 7млн лв, като условието в първото споразумение бе Община Казанлък да поеме неговото управление.
„Нещата започнаха от референдума, който беше необходим за провеждане, резултатите са ясни, не може на базата на този референдум монумент Бузлуджа да бъде предаден на Община Казанлък, което постави в риск цялата концепция“, каза Методи Марков.
Отпадането на един партньор води до провалянето на целия проект.
„Монумента Бузлуджа няма да бъде изоставен и държавата трябва да влезе във функцията на стопанин“, заяви още Областният управител.
„Водещ партньор в проекта ще бъде Община Казанлък, основен партньор по дейностите за проекта по реновация на Бузлуджа ще бъде Областния управител на Стара Загора. Неговите дейности, с подписването на този анекс са: изпълнител на всички предвидени мерки по дейността опазване и адаптация на монумент Бузлуджа по проект КИТИ. В отговорността на Областния управител ще бъде изготвяне на идеен проект за опазване и адаптация на монумент Бузлуджа, изготвяне на работен проект, изпълнение на строително-монтажни дейности.
Надявам се, че ще се справим заедно, както се справихме с по-трудната задача, да разрешим кой да подаде проекта и как да спасим останалите дейности.“, каза Галина Стоянова.
Марков разясни, че са проведени много работни срещи с Министерството на регионалното развитие и благоустройството докато се стигне до решението за подписване на ново споразумение.
Като партньор в проекта за бъдещето на историческия паметник е и Фондация "Проект Бузлуджа". Те ще отговарят за изготвяне на план за дългосрочно управление, проучване на възможностите за възлагане, конкурси, изготвяне на задание и критерии, за оценяване, предложения за състав на журито, комуникиране на проекта, неговия резултат пред обществото и медиите.
Областният управител поясни и предприетите действия по казуса с двата имота, върху които е изграден паметника, за което е изискано да започне процедура за промяна на имотните граници. Марков каза, че съвместно Министерството на земеделието е решено, целият монумент, заедно с прилежащата инфраструктура, да попадне в границите само на един имот. Това се очаква да бъде реализирано до средата на м. януари, а последващите действия ще бъдат актуването на имот.
„Тогава този терен може да бъде предоставен от Министерството на земеделието към Министерството на културата, и след решение от Министерски съвет с постановление към Министерството на културата, той губи статута си на земеделска земя и това отваря нови възможности за развитие на цялата инфраструктура около монумента, за да може целият комплект от мерки да бъдат осъществени.
В момента, всички видове инвестиции, които трябва да бъдат направени извън Бузлуджа са блокирани.“, заяви Марков.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...