Най-много били кандидатите за дюлгери, но половината пропаднали на препитването и останали без правоспособност да упражняват занаята
Преди век, през есента на 1924 г. в Казанлък се провеждат изпити за майсторска правоспособност. Както информира в. „Казанлъшка искра“, това става под председателството на „министерския пратеник инж. д-р В. Кънчев, главен инспектор по търговия, индустрия и занаяти“.
От дописката в старата газета става ясно, че да вземат кетап за майсторството си са се явили общо 115 кандидати от града и околията: шивачи, обущари, чехлари, кожухари, кацари, тенекеджии, медникари, калайджии, налбанти, грънчари, кошничари, шапкари, свиркари и т.н.
Прави впечатление, че най-много са били дюлгерите, коларите, железарите и столарите, което дава представа за това какви са били най-търсените професии в нашата страна преди век.
Изпитът, който включвал и практическа част, е бил изключително строг, отбелязва статията. Затова не е изненадващо, че е имало доста кандидати, които не са го издържали.
Така например от 19 кандидат-дюлгери, на препитването са пропаднали цели 8 човека - безспорно в онези времена стриктно се е държало на качеството и затова строените тогава къщи все още стоят непоклатими!
От 9 коларо-дърводелци, четирима не са успяли да се уредят с правоспособност, а от 10 коларо-железари трима не са минали цедката.
Всички отпаднали занаятчии трябвало на следващата година отново да се явят на изпит, защото ако не го минат успешно, им затваряли работилниците.
В дописката се изразява надежда, че тогава ще се явят и плетачи и тъкачи, каквито кандидати нямало през 1924 г. на изпитите.
Десант.нет, снимка: Бланш Пейн