13:03 | 27 ноември 24 295

ПП-ДП: Провеждането на референдума беше не добре обмислено и прибързано

ПП-ДП: Провеждането на референдума беше не добре обмислено и прибързано  / Новини от Казанлък

Това заяви общинският съветник от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ Казанлък Иван Лапчев на пресконференция.

Иван Лапчев и Алекси Алексиев, като представители на ПП-ДП, изявиха позицията на коалицията си относно проведения референдум за паметника Бузлуджа.

"Истинските намерения на Община Казанлък не са сведени до знанията на обществото, не е проведено качествено обществено обсъждане, няма обстойна и подробна информационна кампания с разглеждането на конкретни проекти и разчети, прогнози и резултати за финансирането на паметника. Гражданите на община Казанлък нямаха достатъчно информация, за да направят своя личен избор", допълни Лапчев.

Общинските съветници, които не подкрепиха провеждането на референдум по време на местния съвет, посочиха, че изявленията на Община Казанлък относно желанието за стопанисване на паметника Бузлуджа, пораждат редица въпроси, което е знак, че Общината няма готовност да стартира ремонтни дейности по монумента.

Според Лапчев, активността на Община Казанлък е насадила трайна заблуда у гражданите, за това че тя притежава готов идеен проект и готовност да стартира консервацията и реставрацията.

Лапчев допълни, че коалицията смята за неспазено изискването на закона за културно наследство, според който се изисква, след потвърждаването на идейната концепция да се разработи идеен проект и конструктивно становище за моментното състояние, изготвяне на технически паспорт, всичко съгласувано с министъра на културата. Всички етапи от идейния проект - конструктивно обследване, доклад за съответствие, ел. и ВиК, пожарна безопасност, трябва да са реално изпълнени като предварителни етапи. Следващата стъпка е гл. архитект на Община Казанлък да издаде виза за строеж. „Проблемът не е в липсата на изброените документи, а че тяхното изготвяне е дълъг процес“, допълва Лапчев.

Иван Лапчев посочи като проблем и твърдението на Областния управител на Стара Загора, че земята под бузлуджанския паметник е разделена в два парцела, със статут на „пасище“, което ограничава възможностите за инвестиции.

Всички изисквания няма да позволят на Община Казанлък да спази сроковете за европейско финансиране. Кандидатстването в европроекта за консервация, без социализация на обекта, Лапчев определи като пречка за бързото пускане в експлоатация.

Иван Лапчев изреди въпроси, на които търси отговор, част от които: Колко посетители очакваме и на каква цена на билета, за да формираме очакваните приходи? Очакваме ли изцяло да се покриват разходите, ако не, кой ще доплаща? Формата на стопанисване – самостоятелно юридическо лице ли ще бъде или какво?

Според него, въпросът за статута на обекта е ключов, защото може да доведе до загуби в местния бюджет. "Характера на дейността е такъв, че предполага финансиране от данъците и таксите на казанлъчани, които към момента издържат 5 културни института“, допълва представителя на ПП-ДП.

Лапчев заяви, че действащите културни институти имат редица трудности с недофинансиране, като зададе въпроса дали не е уместно по европейската програма да се кандидатства с проекти за ремонт на тези сгради.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак