6328

14 октомври, понеделник

Празник на селата ЕНИНА, БУЗОВГРАД, ЧЕРГАНОВО и КОПРИНКА

ПЕТКОВДЕН
Св. Параскева - Петка Търновска  (Българска)

Именници: Петко, Петка, Петкан, Петкана, Петя, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева

Св. Параскева (Петка) е особено обичана и почитана светица в много поместни църкви. На нея са посветени и много храмове. Редно е, обаче, да различаваме преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска, живяла в X-XI век (чествана на 14 октомври). Тя била родом от Епиват (Тракия) от родители българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св. патриарх Евтимий. От 1238 г. до падането  под турско робство светите й мощи са почивали в църквата "Св. Петка Търновска" във Велико Търново. След вековни странствания през 1641 г. те били положени в катедралата в Яш (Северна Румъния) и са днес място на поклонници от цял свят.

Петковден е един от големите народни празници, с които българите отбелязват края на топлото време и настъпването на зимата. Обикновенона Петковден става и заплождането на домашните животни, известно сред народа като “мърлене” или “овча сватба”. Докато трае заплождането, жените не бива да подхващат никаква работа - не плетат и не шият, не перат и не месят тесто, за да се роди здрав и пъргав добитък. Затова пък след оплождането на овцете те изпичат пресни пити, които раздават помежду си из махалата.

Зимният Петковден не е само празник в чест на св. Петка (Параскева) като закрилница на децата, но и дава началото на почитта към покровителя на семейството и рода. Народът отбелязва този ден като начало на зимните празници - правят се оброчни курбани и сборове. Жените раздават питки за здравето на животните. Св. Петка покровителства брака и плодовитостта. В народните легенди светицата се смесва и с духа - покровител на къщата и семейството (затова се явява като змия - пазителка на дома). На Петковден се месят колаци, като най-големият от тях се нарича на св. Петка. Хлябът и къщата трябва да се поръсят със светена вода и цялото домочадие да се поклони трикратно на погачата.

Обредна трапеза: овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми

Поверия: От Петковден до Димитровден (26 октомври) не се работи с вълна, не се крои и не се шие – вярва се, че ако човек облече дреха, шита между тези два големи празника, ще се разболее.

Празник на село БУЗОВГРАД

9:00 Празнична литургия по случай Петковден в църква „Света Петка“

11:00 Общинска библиотека "Искра"
"Есенно настроение" - арт ателие 

19:00 Народно читалище "Искра-1860"
"Големи пари" - комедия от Алън Ейкбърн, премиера - представя Театрална студия "Мая Стоянова" 

 

Празник на село ЧЕРГАНОВО

10:00 Празнична литургия – църквата "Света Петка"

Световен ден на стандартизацията

Ден на десерта

Ден на истинската захар 

08:00-24:00 ГУЦ  „Тюлбето”
Учебни стрелби със стрелково оръжие, бойни машини и артилерийска материална част
Не се допускат хора, машини и животни в района, с цел предотвратяване на нещастни случаи

Още новини от Казанлък:
Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак